Nogi niosą nas przez świat i życie, często nie zdajemy sobie sprawy ile codziennie pokonujemy na nich kilometrów. Piękne, zgrabne, smukłe, długie czy umięśnione są obiektem podziwu. Młodą sylwetkę kojarzymy przede wszystkim z krokiem szybkim, energicznym i pewnym. Wiek podeszły natomiast ze starcem z laseczką, idącym krokiem powolnym, niepewnym i drżącym. Nie zmarszczki powodują, że nie chce nam się poruszać, a nogi i stopy, które po prostu bolą.
Nasz Program chce zwrócić uwagę na problemy nóg w pierwszej połowie życia człowieka - przez profilaktykę pierwotną pokażemy, co robić, by długo były zdrowe. Wszystkim, którzy cierpią na schorzenia kończyn dolnych będziemy służyć radą i pomocą, co robić, aby było lepiej, w ramach tzw. profilaktyki wtórnej. Korzystamy z doświadczeń lekarzy, pielęgniarek i pacjentów, czyli teoretycznie każdego z nas. Poruszymy tematykę chorób zwyrodnieniowych, które sprawiają ból, nie pozwalają cieszyć się życiem; omówimy możliwości nowoczesnego leczenia i walki z bólem. Diabetykom poradzimy, jak pielęgnować stopy i długo zachować zdrowe nogi. Nasze motto brzmi "Wyleczyć, Ulżyć, Zapobiegać".
Program "Zdrowe Nogi" jest programem edukacyjnym, propagującym zdrowy styl życia, prawidłowe odżywianie się, ruch, walkę z otyłością.
1. Celem programu jest prowadzenie profilaktyki pierwotnej (u osób zupełnie zdrowych) oraz profilaktyki wtórnej (leczenie i zapobieganie komplikacjom) przy schorzeniach stóp i nóg, a w szczególności:
- ortopedycznych (choroby zwyrodnieniowe, wady wrodzone),
- powikłaniach diabetologicznych (stopa cukrzycowa, owrzodzenia podudzi),
- dermatologicznych (grzybice, dermatozy, sklerodermia, neuroderitis),
- naczyniowych,
- neurologicznych.
2. Program kierujemy do całego społeczeństwa, do dorosłych, młodzieży i dzieci.
Wiele chorób zaczyna się już w dzieciństwie. Przekazany przez rodziców materiał genetyczny ma ogromny wpływ na podatność w przypadku danej jednostki chorobowej. Ważne jest jednak to, aby móc wiele zmienić. W tym przypadku aktywny tryb życia dziecka umożliwi mu unikniecie niektórych dolegliwości w wieku dojrzałym. W przypadku wad wrodzonych, z którymi człowiek się rodzi, wczesne ich wykrycie i właściwe leczenie w wieku rozwojowym pozwala uniknąć wielu cierpień.
3. Propagowanie programu odbywa się poprzez szeroko zakrojoną edukację społeczną.
Jednym z celów jest stworzenie nowego zawodu pielęgniarki (pielęgniarza) stóp, stanowiącego kompetentne ogniwo miedzy lekarzem a pacjentem. W ramach programu odbywa się szkolenie pielęgniarek i kosmetyczek. Jego ukończenie łączy się z uzyskaniem certyfikatu "Zdrowe Nogi", będącego znakiem jakości świadczonych usług, fachowości i najwyższych kompetencji w dziedzinie pielęgnacji stóp i profilaktyki schorzeń nóg. Kształcenie prowadzą lekarze specjaliści, oraz, w dziedzinie kosmetyki stóp, kosmetyczki z długoletnim stażem i praktyką zagraniczną.
4. Edukacja społeczna odbywa się:
- w środkach masowego przekazu: telewizji, radiu, czasopismach fachowych i ogólnodostępnych, w internecie,
- w bezpłatnym czasopiśmie "Zdrowe Nogi",
- poprzez organizowanie kongresów, spotkań dla środowisk zainteresowanych,
- poprzez udział w kongresach dla lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów w celu zainteresowania ich nasza tematyka,
- poprzez organizowanie wczasów wypoczynkowo-leczniczych z fachową opieką.
5. Wszystkich chętnych zapraszamy do czynnego zaangażowania się w Powszechny Program Profilaktyczny "Zdrowe Nogi".
Koordynator Powszechnego Programu Profilaktycznego "Zdrowe Nogi"
Miralex Sp. z o.o.
Powszechny Program Profilaktyczny "Zdrowe Nogi"
ul. św. Szczepana 25
61-465 Poznań
tel. 0-61 835-05-93
e-mail: biuro@zdrowe-nogi.pl