Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ginekolog radzi

Co to jest antykoncepcja?

źródło: PSD w Świeciu, dodano: 18 lutego 2008 r.

Artykuł autoryzowany

Antykoncepcja wbrew pozorom nie oznacza działań przeciwko naturze. Pojawienie się dziecka to najważniejszy moment w życiu każdego człowieka. Metody planowania rodziny pozwalają na przemyślany wybór czasu, w którym ma to nastąpić.

W ubiegłym tygodniu miałem okazję uczestniczyć w obradach 7 Kongresu Europejskiego Towarzystwa Antykoncepcji, które odbywały się w Genui. To, co tam usłyszałem i zobaczyłem skłoniło mnie do poważnej refleksji nad poziomem planowania rodziny i znajomością zagadnień z tym związanych w Polsce. Nie napawa optymizmem nawet swojsko brzmiące nazwisko pani profesor Anne Szarewski z Londynu, która prezentowała swoje doświadczenia z bajecznie prostymi w użyciu i bezpiecznymi krążkami antykoncepcyjnymi, gdyż na pewno nie pojawią się one w naszym kraju przez najbliższe 4 lata.
Miałem natomiast okazję przećwiczyć praktycznie zakładanie implantów podskórnych zabezpieczających kobietę przed zajściem w niepożądaną ciążę przez 3 lata. Ten preparat ma pojawić się u nas już w przyszłym roku. To tyle o przyszłości.

Metody antykoncepcyjne stosowane były od tysięcy lat. Starożytne preparaty były nie tylko mało skuteczne, ale niekiedy wręcz niebezpieczne. Nawet obecnie, w dobie nowoczesnej technologii nie opracowano metody doskonałej. Idealne rozwiązanie antykoncepcyjne powinno stanowić całkowite zabezpieczenie przed ciążą, nie stwarzając jednocześnie żadnych zagrożeń zdrowotnych i nie wywołując działań ubocznych. Inne pożądane cechy to całkowita odwracalność i niezależność od ludzkiej pamięci.

Ponieważ upłynie zapewne sporo czasu, zanim osiągnięcie powyższego ideału stanie się możliwe, jesteśmy skazani na stosowanie rozwiązań kompromisowych, niezupełnie doskonałych, mających zarówno swoje zalety, jak i wady.

Przedstawię teraz różne sposoby regulacji płodności - od najskuteczniejszych do najbardziej zawodnych (wg "Ginekologii Praktycznej" W. Pschyrembla):
 • ubezpłodnienie chirurgiczne,
 • pigułki hamujące jajeczkowanie,
 • wkładki domaciczne,
 • metoda termiczna i objawowo-termiczna,
 • prezerwatywa,
 • dopochwowe środki plemnikobójcze,
 • "kalendarzyk małżeński",
 • metoda Billingsów,
 • stosunek przerywany.

Każda z tych metod ma (oprócz zalet i wad) pewne ograniczenia, o których wspomnę przy omawianiu poszczególnych sposobów planowania urodzin.

Pamiętajmy o tym, że w doborze właściwej metody zawsze służy radą i konsultacją lekarz ginekolog. Jednocześnie przypominam, że zawsze chętnie odpowiem na każde pytanie Czytelniczek skierowane na adres redakcji.

dr n. med. Piotr Siwek
Specjalista ginekologii i położnictwa


86-095 Bydgoszcz
ul. Pestalozziego 27
tel. (052) 346-00-67
tel. kom. 601-664-748
e-mail: p.siwek@abas.pl


Foto: www.sxc.hu

Artykuł pochodzi ze strony Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Świeciu i został opublikowany za zgodą Zarządu Stowarzyszenia.

Glikelin Basic

Program "Glikelin Basic" to darmowy system analityczny służący do przetwarzania pomiarów stężenia cukru we krwi. Pobierz teraz!


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Dorota321  IP: 212.76.37.xxx(2008-02-21 07:54:40)
Oczywiście, ze antykoncepcja - szczególnie ta hormonalna - jest działaniem przeciwko naturze; powoduje zakłocenie działania osi podwzgórze-przysadka-jajniki i w ten sposób powoduje czasowe (a czasami na stałe) ubezpłodnienie; a płodność jest przecież stanem naturalnym i oznaką zdrowia. "Kalendarzyk małzeński" jest metodą stricte historyczną, bez podstaw naukowych i nikt juz jej dziś nie stosuje ani nie poleca.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ginekolog radzi: Co to jest antykoncepcja?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 28 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line