Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ginekolog radzi

Wakacyjnie o antykoncepcji

źródło: PSD w Świeciu, dodano: 18 lutego 2008 r.

Artykuł autoryzowany

W czasie wakacji najczęściej poruszanym tematem w trakcie wizyt w moim gabinecie, w rozmowach telefonicznych, listach czy e-mailach jest antykoncepcja, a w szczególności "antykoncepcja awaryjna".

Pojawienie się dziecka to najważniejszy moment w życiu każdego człowieka. Metody planowania rodziny pozwalają na przemyślany wybór czasu, w którym ma to nastąpić. Wbrew pozorom i niektórym opiniom antykoncepcja nie oznacza wcale działań przeciwko naturze.


W okresie wakacyjnym największą popularność mają metody oparte na przyjmowaniu doustnych preparatów hormonalnych (i to z różnych powodów). Zaliczają się one do najpewniejszych, a przy właściwym dobraniu, stosowaniu i monitorowaniu - również do najbezpieczniejszych. Duże zainteresowanie budzi też możliwość regulacji czasu wystąpienia miesiączki. Przy stosowaniu pigułek (zwłaszcza jednofazowych) można dość łatwo termin ten opóźnić lub (nieco trudniej) przyśpieszyć. W sezonie urlopowym praktykuje się też "ominięcie" jednego krwawienia miesięcznego poprzez branie dwóch kolejnych opakowań pigułek bez zwykłej tygodniowej przerwy pomiędzy nimi. Nie powinno się tego robić częściej niż raz w roku. Szczegóły planowanego przesunięcia menstruacji (wakacje, wyjazd, zawody, olimpiada) lepiej przemyśleć i zaplanować z wyprzedzeniem i wcześniej przedyskutować je z prowadzącym lekarzem. Podkreślam stanowczo: antykoncepcja hormonalna nie jest możliwa do stosowania i modyfikowania "na własną rękę", ale wyłącznie pod kontrolą specjalisty!!! Ten zaś wnikliwie monitoruje pacjentkę za pomocą badania lekarskiego, wymazów, badań dodatkowych i laboratoryjnych.

Często powtarzającym się tematem są skutki zapominania o pigułce. Jeżeli od należnego czasu zażycia minęło nie więcej niż 12 godzin, należy natychmiast połknąć "zapomnianą" tabletkę, a następna o zwykłej porze. Jeżeli było to więcej niż 12 godzin, a do końca listka zostało nie więcej niż 2-3 tabletki, rezygnujemy z tego opakowania i po tygodniowej przerwie zaczynamy następne. W przypadku np. 9, 10-tej tabletki pamiętajmy, aby do końca cyklu stosować dodatkowo inne formy antykoncepcji!

Nie należy przy tym zapominać, że w trakcie wakacyjnych podróży, upałów, zmiany klimatu tzw. "kalendarzyk" jest jeszcze bardziej zawodny.


I tak dochodzimy do antykoncepcji awaryjnej. Gdy zawiodą środki mechaniczne lub inne metody zapobiegania ciąży mamy jeszcze czas na zastosowanie pigułek typu morning after. Polega ona na przyjęciu pierwszej dawki leku do 72 godzin po stosunku i powtórzeniu jej w 12 godzin później. Ponieważ niewiele ma to wspólnego z fizjologią, należy tego typu działania ograniczyć do sytuacji naprawdę wyjątkowych i rzeczywiście "awaryjnych". Najlepiej do nich nie dopuszczać np. stosując regularną antykoncepcję.

dr n. med. Piotr Siwek
Specjalista ginekologii i położnictwa


86-095 Bydgoszcz
ul. Pestalozziego 27
tel. (052) 346-00-67
tel. kom. 601-664-748
e-mail: p.siwek@abas.pl


Foto: www.sxc.hu

Artykuł pochodzi ze strony Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Świeciu i został opublikowany za zgodą Zarządu Stowarzyszenia.

Glikelin Basic

Program "Glikelin Basic" to darmowy system analityczny służący do przetwarzania pomiarów stężenia cukru we krwi. Pobierz teraz!


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Dorota321  IP: 212.76.37.xxx(2008-02-21 08:02:03)
Bardzo bym chciała, żeby specjaliści wnikliwie analizowali stan zdrowia swoich pacjentek i tylko i wyłacznie na tej podstawie dobierali ewentualną metodę antykoncepcji; z mojej praktyki wynika, ze często są to moje pobożne życzenia. Raz jeszcze: "kalendarzyka" nikt dziś nie poleca, metoda historyczna. A co do "pigułki po" jest bardzo duże prawdopodobieństwo, ze zadziała ona wczesnoporonnie nie dopuszczając do zagnieżdzenia się tzw. zapłodnionej komórki jajowej (czyli nowej istoty ludzkiej) w endometrium macicy.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ginekolog radzi: Wakacyjnie o antykoncepcji
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 28 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line