Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ginekolog radzi

Przetrwać upały

źródło: PSD w Świeciu, dodano: 18 lutego 2008 r.

Artykuł autoryzowany

Zbliża się lato, a wraz z nim gorące dni. Wiele ciężarnych pyta, czy mogą planować wakacje na plażach. W czasie upalnych dni wszystkim jest bardzo ciężko, ale najciężej przyszłym mamom! Oto kilka rad, które pozwolą uporać się z niemiłymi dolegliwościami i cieszyć się latem.

Przede wszystkim należy zrezygnować z bezpośrednich kontaktów ze słońcem. Znacznie korzystniejsze jest opalanie się "poprzez liście". W cieniu jest nie tylko chłodniej mamie, ale i maluch czuje się lepiej. Wskutek zmian hormonalnych w pełnym słońcu na skórze mogą powstać trwałe, nieładne, brązowe przebarwienia.


Dźwiganie coraz większego brzucha sprzyja zmęczeniu i przeciążeniu nóg. Upały powodują wolniejsze krążenie krwi, co sprzyja powstawaniu opuchlizny wokół kostek. Dla ulżenia dolegliwościom warto w ciągu dnia wielokrotnie odpoczywać z wysoko uniesionymi stopami. Uczuciu "ciężkości" nóg zapobiega delikatna gimnastyka. Należy często zmieniać pozycję ciała: siadać, wstawać, kłaść się, spacerować. Wieczorem spuchniętym stopom dobrze zrobi moczenie w letniej wodzie z dodatkiem soli.

Gimnastyka pobudza krążenie. Ciężarna powinna się dużo poruszać, ale z umiarem. Przeciwwskazane są aerobik (zamiast niego - stretching) i inne wyczerpujące formy gimnastyki. Ostatnio jedna z ciężarnych pytała mnie, czy może skakać na bungee !!!

Powinno się rezygnować z wszelkich wysiłków, które powodują bóle lub duszności. Można spacerować, robić krótkie powolne wycieczki rowerem, ale najlepszym sportem dla ciężarnej jest pływanie. Oczywiście nie wyczynowe, lecz spokojną "żabką" i pod warunkiem, że znajdziemy czysty akwen, w którym nie zainfekujemy się rzęsistkiem, grzybami lub bakteriami. Wszelkie ćwiczenia należy traktować...
R E K R E A C Y J N I E !

Latem należy wypijać ok. 1,5 litra napojów dziennie (jeżeli nie ma gestozy). Najzdrowsza jest źródlana, niegazowana woda mineralna. Można pić również inne niesłodzone napoje, np.: herbatki ziołowe i owocowe. Bardzo wartościowe są również soki, zwłaszcza warzywne. Odradzam picie dużych ilości soków z cytrusów, gdyż mogą powodować wzdęcia.


Skutecznym sposobem ochładzania organizmu są kąpiele i natryski o letniej temperaturze. Kilkakrotne w ciągu dnia podmywanie zapobiega stanom zapalnym okolicy krocza. Nie należy do tego celu używać mydła, a co najwyżej płynu do higieny intymnej lub po prostu wody (pisałem o tym wielokrotnie). Miejsca o szczególnej potliwości dobrze jest pudrować łagodnym talkiem, np. niemowlęcym.

Ubrania noszone przez ciężarną powinny być uszyte z tkanin naturalnych - bawełny, lnu lub jedwabiu. Powinny też być luźne, przewiewne i nie krępować ruchów oraz krążenia krwi. Wygodne skórzane lub płócienne obuwie powinno być o 1 numer większe niż zazwyczaj. Najzdrowsze dla kręgosłupa są niewielkie (2-3 cm) obcasy.

Powyższe zalecenia są w zasadzie latem aktualne dla wszystkich, ale szczególnie ważne dla ciężarnych, które oprócz dbania o swój stan, muszą dbać o zdrowie dziecka.

dr n. med. Piotr Siwek
Specjalista ginekologii i położnictwa


86-095 Bydgoszcz
ul. Pestalozziego 27
tel. (052) 346-00-67
tel. kom. 601-664-748
e-mail: p.siwek@abas.pl


Foto: www.sxc.hu

Artykuł pochodzi ze strony Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Świeciu i został opublikowany za zgodą Zarządu Stowarzyszenia.

Glikelin Basic

Program "Glikelin Basic" to darmowy system analityczny służący do przetwarzania pomiarów stężenia cukru we krwi. Pobierz teraz!


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ginekolog radzi: Przetrwać upały
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 29 września 2023 r.

Zadaj pytanie on-line