Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik 'Diabetyk' nr 2 (146)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

Drodzy Czytelnicy

Wielu z nas nie lubi walentynek, uznając je za niepotrzebne naśladownictwo amerykańskich wzorców. Jednak gdy mamy dość zimy, a do wiosny jeszcze daleko, Dzień Zakochanych może być miłym akcentem. Dlatego część lutowego numeru "Diabetyka" poświęcamy uczuciom. O miłości do żony i wspólnych zmaganiach z jej cukrzycą opowiada znany pisarz Józef Hen. Podpowiadamy, które pokarmy uchodzące za afrodyzjaki, są odpowiednie dla diabetyków. Przyszłym mamom radzimy, jak przygotować organizm do ciąży - kobiety z cukrzycą powinny zabrać się do tego szczególnie starannie. Zapraszamy też na romantyczną przechadzkę po Paryżu. Życząc wszystkim udanych walentynek, zalecamy jednak słowo "kocham" powtarzać przez cały rok, a nie tylko 14 lutego.

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5 zł (z 7% VAT)

3 Muszkieterki
Do grona diabetyków należą już od kilkunastu lat, a poznały się siedem lat temu na wyjazdach organizowanych dla dzieci z cukrzycą.

Jedna mieszka na Pomorzu, druga na Śląsku, a trzecia na Opolszczyźnie. I jak trzej muszkieterowie (a może muszkieterki?) bardzo się różnią od siebie, ale też są bardzo podobne. Każda jest indywidualistką, ale razem doskonale się uzupełniają.

Na pytanie o to najważniejsze marzenie - nie konsultując się, nie widząc i nie słysząc, będąc wiele kilometrów od siebie - wszystkie odpowiadają, że najbardziej chciałyby żyć tak, aby jako staruszki mogły być z siebie dumne, że nie zmarnowały żadnej otrzymanej szansy.

Wiele lat temu od losu dostały cukrzycę, ale podobno, gdy Bóg zamyka nam drzwi, zawsze otwiera okno. Do "przesyłki" z cukrzycą dołączona była jeszcze prawdziwa przyjaźń pomiędzy Magdą, Martyną i Karoliną. A tej przyjaźni niestraszny jest ani czas, ani kilometry...

Hormony rządzą
Władają wszelkimi naszymi zachowaniami, rozrodczością, poziomem ciśnienia, a także pracą serca. Wszystkie narządy naszego ciała przez całe życie są podporządkowane ich rozkazom.

Procesy hormonalne w naszym organizmie silnie działają na stan wyrównawczy cukrzycy. Przeważająca część hormonów wytwarzanych w ustroju podnosi poziom glukozy we krwi. Jedynie insulina działa odwrotnie. W wyniku każdej "burzy" hormonalnej wzrasta zapotrzebowanie na nią, szczególnie w okresach pokwitania (dojrzewania) i przekwitania (menopauzy). Ma to bardzo duży wpływ na przebieg cukrzycy, jak też na jej ujawnienie się. Zaburzenia wydzielania insuliny, które towarzyszą cukrzycy, powodują wiele zmian w działaniu prawie każdego hormonu.

Jednak nie tylko cukrzyca powoduje zaburzenia wydzielania różnych hormonów, ale też inne choroby endokrynologiczne mogą powodować wystąpienie cukrzycy. Dlatego, gdy mamy problem z wyrównaniem cukrzycy, warto sprawdzić czy jego przyczyną nie są dodatkowe zaburzenia hormonalne.

Zabawa w stempelki
Leczenie pompą insulinową wiąże się z wielokrotnym nakłuwaniem skóry. W przypadku dzieci może to być bardzo stresujące zarówno dla nich samych, jak i dla ich rodziców. Na szczęście nowoczesne technologie umożliwiają ograniczenie do minimum strachu przed igłą. Podawanie insuliny w sposób ciągły z pompy insulinowej bezpośrednio do tkanki podskórnej pacjenta umożliwiają zestawy infuzyjne. Na rynku dostępne są nowoczesne zestawy infuzyjne, w których w chwili wkłucia igła jest całkowicie niewidoczna. To niezwykle istotne w przypadku osób z fobią igły oraz małych dzieci.

Pomaluj swój dzień
Kolor, oddziałując na psychikę, może wywołać reakcje fizyczne i przyczynić się do złagodzenia objawów lub usunięcia dolegliwości. Leczenie barwami to przywracanie i utrwalanie właściwych proporcji pomiędzy wszystkimi kolorami, jakie powinny być zachowane w organizmie.


Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik 'Diabetyk' nr 2 (146)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 20 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line