Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik 'Diabetyk' nr 12 (144)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycęDrodzy Czytelnicy

W tym numerze DIABETYKA radzimy, jakie potrawy przygotować na świąteczny stół, aby nie zaszkodzić zdrowiu. Podpowiadamy także, jak być szczęśliwym. Dlatego z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku życzymy dużo optymizmu oraz pogody ducha. Pozytywne zastawienie do życia ułatwia zmagania z chorobą. O swojej walce z cukrzycą w czasie ciąży opowiada aktorka Katarzyna Figura.

Okładka:

Miesięcznik Diabetyk nr 12
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


A ponadto:
Trzyletni bohater
Wystarczyło zakodować numer alarmowy w telefonie i pokazać dziecku, jak wcisnąć klawisz. Ta nauka nie poszła w las. Kiedy nagle Kinga dostała hipoglikemii, próbowała się ratować (...). - Wysypałam cukier, żeby go połknąć. Nie dałam rady i resztką sił zlizałam cukier z podłogi. Prosiłam Krystianka, żeby wezwał pomoc, a on zadzwonił z mojej komórki. - Mama źle się czuje - powiedział dziecięcym głosikiem.

Katarzyna Figura - najszczęśliwsza mama
- Dowiedziałam się np. że dziecko w organizmie matki, która ma cukrzycę, może urosnąć nieproporcjonalnie, np. mieć dużą główkę, a to utrudnia poród. Co więcej, takie dzieci są "obciążone" cukrzycą i mogą zachorować na nią w przyszłości. O tym w naszym kraju się nie mówi i nie wiem dlaczego. Kobiety ciągle nie są świadome zagrożeń, jakie się z tym wiążą. Gdy okazało się, że będę miała trzecie dziecko, natychmiast zrobiłam badanie w kierunku cukrzycy, która powróciła. Korzystałam wtedy już z doświadczeń nabytych podczas poprzedniej ciąży. Po narodzinach Kaszmir lekarz powiedział mi, że jest prawdopodobne, że w wieku bardzo dojrzałym będę miała cukrzycę i że muszę się pilnować. W ogóle problem cukrzycy jest mi dobrze znany, ponieważ mój tata był diabetykiem. Zmarł prawie cztery lata temu na raka. Gdy miał około pięćdziesiątki okazało się, że choruje na cukrzycę. Musiał przyjmować insulinę i używać glukometru. Wtedy nie rozumiałam, dlaczego zawsze ma przy sobie coś do przegryzienia. Nie rozumiałam także jego problemów emocjonalnych, które były wynikiem choroby. Zrozumiałam dopiero po latach, gdy dotknęły także mnie.

Szczęścia można się nauczyć
Optymizmu można się nauczyć. Nasze myśli są najważniejszym czynnikiem, który decyduje o tym, jak przeżyjemy własne życie: w poczuciu rezygnacji i smutku, czy w poczuciu wewnętrznej radości i pogody ducha. Prawdziwe szczęście nie jest bowiem wynikiem "urodzenia się w czepku" czy odziedziczonych "dobrych" genów. To nasze podejście kształtuje optymistyczne widzenie świata. Kto myśli, że jest szczęśliwy, ten naprawdę jest szczęśliwy i na odwrót. Jak więc nauczyć się optymizmu? Najprostszym sposobem jest zmiana naszego dotychczasowego sposobu myślenia. Według starego chińskiego powiedzenia wszelkie zmiany w naszym życiu zaczynają się od zmiany naszych przekonań.

Uroda w kapsułkach
Stała ekspozycja na środowisko powoduje, że włosy są szczególnie narażone na wpływ wolnych rodników. Także sytuacje stresowe mogą powodować uwalnianie się w organizmie wolnych rodników, które niszczą wiele tkanek i przyczyniają się do szybszego starzenia się, osłabienia i przedwczesnego wypadania włosów. Ponadto, niektóre dolegliwości, np. zaburzenia metaboliczne i krążeniowe, nadmierna czynność gruczołów łojowych, nieprawidłowe rogowacenie naskórka, powodują szkody w strukturze włosów i skóry głowy oraz zaburzają prawidłowe funkcjonowanie samego mieszka włosowego.
Aby pomóc naszej skórze, włosom i paznokciom możemy sięgnąć po nowoczesne kosmetyki w kapsułkach. Zawsze jednak skonsultujmy to z lekarzem, szczególnie wtedy, gdy przyjmujemy leki.

Przy świątecznym stole
Obecność osoby z cukrzycą przy świątecznym stole może być motywacją dla całej rodziny do przygotowania smacznych, tradycyjnych potraw, ale w wersji "light". Dietę stosowaną w przypadku cukrzycy można polecić właściwie wszystkim. Różnica między nią a "normalnym" sposobem odżywiania polega na unikaniu cukru, miodu i słodyczy oraz na spożywaniu produktów zawierających węglowodany w określonej ilości dla danej osoby. Nie ma więc powodów, dla których diabetycy nie mogą czerpać przyjemności z delektowania się wspaniałymi przysmakami z bożonarodzeniowego stołu.
Podpowiadamy, co zrobić, aby świąteczne frykasy sprawiały osobom z cukrzycą radość i jednocześnie dobrze wpływały na ich zdrowie.

Przepisy z wymiennikami - regionalne specjały na święta
A wśród nich smakowite potrawy z Małopolski, Wielkopolski, Kurpiów, Kujaw, Podlasia, Mazowsza.

Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik 'Diabetyk' nr 12 (144)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line