
Na początku tego roku grupa genetyków w Wielkiej Brytanii ustaliła, że niektóre warianty genu FTO zwiększają ryzyko otyłości u ludzi. Było to bardzo istotne doniesienie, ponieważ wariant genu FTO, który predysponuje do otyłości, występuje u bardzo wielu osób.

Dotychczas naukowcy nie wiedzieli jednak, jaką funkcję pełni w organizmie omawiany gen. Dopiero teraz badacze z University of Cambridge, Oxford University i Cancer Research UK w Londynie odkryli, że gen FTO koduje enzym, który oddziałuje bezpośrednio z DNA. Ponieważ enzym ten może modyfikować DNA, autorzy pracy sugerują, że bierze on udział w włączaniu i wyłączaniu aktywności innych genów.
Naukowcy wykazali również, że komórki podwzgórza mózgu - rejonu odpowiedzialnego za regulację stanu głodu i sytości - produkują bardzo dużo FTO, a na jego poziom w tym miejscu wpływa ilość spożywanego jedzenia. Autorzy mają więc nadzieję, że ich odkrycie pozwoli w przyszłości manipulować odczuciem łaknienia i sytości oraz zapobiegać otyłości.
Sara Hiom, dyrektor instytutu Cancer Research UK tak podsumowuje wyniki badań: "To bardzo ważne doniesienie. Wiemy, że otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na wiele rodzajów raka i inne choroby. Niestety ludzi otyłych jest coraz więcej, co wpłynie na zachorowalność na raka w najbliższych latach. Być może nasz odkrycie pomoże w zapobieganiu epidemii otyłości. Najważniejsze jest jednak utrzymywanie zdrowej masy ciała dzięki zbalansowanej diecie i regularnym ćwiczeniom fizycznym, co pozwoli nam żyć zdrowo i zmniejszy ryzyko zachorowania na nowotwory".
Foto: www.sxc.hu