GlucaGen jest stosowany w ciężkiej hipoglikemii u pacjentów z cukrzycą, u których wystąpiła utrata przytomności. Ciężka hipoglikemia oznacza bardzo małe stężenie cukru we krwi. GlucaGen 1mg HypoKit® zawiera jednorazową dawkę biosyntetycznego ludzkiego glukagonu (0,001 g) oraz strzykawkę z rozpuszczalnikiem. Zestaw taki może być bez trudu przechowany w pracy i w szkole, w podręcznej torebce i podróżnej walizce.
Większość pacjentów leczonych insuliną zna doskonale objawy zbliżającego się niedocukrzenia. Stanowi ono najczęściej konsekwencje nadmiaru insuliny, opuszczenia lub opóźnienia posiłku, może być również następstwem zbyt intensywnego wysiłku fizycznego. W przypadku silnej hipoglikemii (najczęściej z utratą przytomności) na pomoc przychodzi GlucaGen 1mg HypoKit®.
Zestaw GlucaGen 1mg HypoKit® do jednorazowego podania dla osób z cukrzycą dostępny jest w większości aptek za opłatą ryczałtową. Przed sporządzeniem roztworu proszek powinien być biały lub prawie biały. Sporządzony roztwór powinien być przejrzysty i bezbarwny i nie zawierać żadnych cząstek stałych.
Glukagon powoduje uwolnienie glukozy magazynowanej w wątrobie i w krótkim czasie podwyższa jej poziom we krwi. Działa skutecznie zarówno po podaniu dożylnym, jak i domięśniowym lub podskórnym. Leczenie powinno być uzupełnione doustnym podaniem węglowodanów.
Jak podać GlucaGen?
Dawkowanie
Zawsze należy stosować dawkę GlucaGen określoną przez lekarza. W przypadku wątpliwości dotyczących dawkowania należy skontaktować się lekarzem lub farmaceutą.Zwykle stosowana dawka wynosi:
- Dorośli: podać całą zawartość strzykawki (1 ml),
- Dzieci o masie ciała powyżej 25 kg lub starsze niż 6 do 8 lat: podać całą zawartość strzykawki (1 ml),
- Dzieci o masie ciała poniżej 25 kg lub młodsze niż 6 do 8 lat: podać połowę zawartości strzykawki (0,5 ml).
Podanie preparatu przez krewnych, znajomych lub współpracowników
GlucaGen może być podawany personel medyczny jak również przez krewnych lub znajomych w razie wystąpienia hipoglikemii (małego stężenia glukozy we krwi) wówczas, gdy niemożliwe jest przyjęcie doustne węglowodanów.Należy upewnić się, że krewni lub znajomi wiedzą:
- jak stosować GlucaGen i gdzie jest przechowywany w razie wystąpienia nagłej potrzeby
- że GlucaGen należy wstrzykiwać podskórnie lub domięśniowo
- że należy podać doustnie węglowodany takie jak słodycze, ciastka lub sok owocowy (tak szybko jak to będzie możliwe), po zadziałaniu leku.
- że po podaniu GlucaGen należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Pacjenci, u których wystąpiła ciężka hipoglikemia, wymagają pomocy medycznej w ceiu ustalenia przyczyny wystąpienia hipoglikemii.
Przechowywanie
Przed sporządzeniem roztworu okres trwałości preparatu wynosi 3 lata. Preparat należy przechowywać w lodówce (od 2 do 8 st. C). GlucaGen HypoKit można przechowywać w temperaturze pokojowej do 25 st. C przez 18 miesięcy z zachowaniem terminu ważności.Pobierz charakterystykę produktu leczniczego