Drodzy Czytelnicy
Choć w październiku z pogodą bywa różnie nie powinno to nas zniechęcać do spacerów i uprawiania sportów. Regularny wysiłek fizyczny korzystnie wpływa na sylwetkę i obniża poziom cukru we krwi. W artykule "Nie bój się aktywności" podpowiadamy, które dyscypliny sportu są odpowiednie dla diabetyków. Polecamy też nową rubrykę psychologiczną, w której doradzamy jak pokonać wstyd przed chorobą. Takich problemów nie ma znany muzyk Zbigniew Hołdys, u którego cukrzycę wykryto przed kilkoma laty. W pełni zaakceptował swoją chorobę i nie wstydzi się wyjąć glukometru nawet w towarzystwie. Warto wziąć z niego przykład, ponieważ właściwie prowadzona samokontrola jest kluczem do ujarzmienia cukrzycy.
Okładka:
(kliknij, aby powiększyć okładkę)
- Niezły ze mnie diabeł (rozmowa ze Zbigniewem Hołdysem, słynnym kompozytorem, gitarzystą i wokalistą)
- ...nie wiem, czy istnieją porażki, które tak bardzo by mnie absorbowały. Myślę, że dla ludzi największymi porażkami mogą być rozczarowania innymi ludźmi. Gdy istnieją jakieś relacje, które dają nam poczucie bezpieczeństwa, zaufania i one nagle się rozpadają - to może zachwiać człowiekiem. Myślę, że to właśnie przychodzi mi na myśl pod hasłem "porażka". Ale ja już wiele lat temu nauczyłem się myśleć trochę inaczej o życiu. Otóż każda przykra czy zła rzecz, która mi się przydarza, jest niezbędna do tego, byśmy żyli naprawdę. Mógłbym powiedzieć żartem "cóż byłoby warte życie bez przykrych momentów, ale nuda". Tak naprawdę chodzi o to, że życie rzeczywiście jest jak scenariusz filmowy. Muszą w nim znaleźć się momenty złe, żebyśmy wiedzieli co jest elementem dobrym.
- Ona wciąż pragnie... więcej słodyczy życia
...dopóki człowiek zmaga się z samym sobą i walczy, dopóty jest zwycięzcą niezależnie od wyniku bitwy. A ty chyba lubisz zmagać się z życiem.
- - Kocham je. Wcześniej przez długi czas marzyłam o nurkowaniu. Pomimo ogólnego przeświadczenia, że jest ono zabronione dla diabetyków, moja pani diabetolog, wiedząc, że i tak zrealizuję swój cel, poradziła mi jak mam się zachowywać w tej odmiennej sytuacji. (...) Jak zawsze przed nowym wyzwaniem czekało mnie trochę stresu. Przed pierwszym zejściem zjadłam wiele cukru, aby utrzymać pod wodą glikemię na odpowiednim poziomie i ustaliłam z instruktorem, który schodził ze mną pod wodę, system znaków w razie jakichkolwiek problemów. Po włożeniu kombinezonu, butli na plecy, maski i płetw, pod wodą czekał na mnie fascynujący świat jakiego nigdy dotąd nie widziałam. Wspaniałe uczucie.
- Nie bój się aktywności
- Ruch i wysiłek fizyczny stanowią integralną część terapii w cukrzycy. Uprawianie sportu pozwala na utrzymanie prawidłowej wagi, a co ważniejsze, obniża poziom glukozy we krwi.. W wyborze odpowiedniej dyscypliny sportu (tj. spacery na świeżym powietrzu, pielęgnowanie rabat i grządek, basen, gimnastyka itp.) powinien pomóc ci lekarz prowadzący, który oceni twój wiek, ogólny stan zdrowia i indywidualne możliwości.
- Nie wstydź się!
- Choroby wpisane są w ludzkie życie i każdy z nas może zachorować nagle i przewlekle. Cukrzyca może więc dopaść każdego: lekarza, prezesa, sprzątaczkę. Jednak nikt z nas o tym nie myśli na co dzień. Każdy wierzy, że jego nigdy to nie spotka. Kiedy dowiadujemy się, że właśnie my jesteśmy chorzy na cukrzycę, nie chcemy w to uwierzyć. Warto uświadomić sobie, że niekorzystna diagnoza zawsze jest szokiem dla człowieka i jest to jak najbardziej naturalna reakcja.
- Brokuły
- Znane są też jako zielony kalafior lub kapusta szparagowa. Mają bardzo mało kalorii i komplet witamin przeciwutleniających oraz dużo kwasu foliowego.
Kaloryczność brokułów, podobnie jak większości warzyw, jest niewielka - 100 g dostarcza jedynie 27 kcal. Dzięki małej zawartości węglowodanów ich spożycie nie powoduje dużego wzrostu poziomu glukozy we krwi.
Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl