Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Cukrzyca i sport

Opowiadanie Anny

dodano: 9 października 2007 r.

To był tłusty czwartek. Pamiętam ten dzień bardzo dobrze, mimo że minęło od tego czasu 17 lat. Miesiąc w szpitalu a potem jako siedmioletnie dziecko, uczyłam się żyć na nowo... z nowymi obowiązkami. Początki były bardzo trudne, tym bardziej, że wówczas glukometr był nieosiągalny. Kontrola poziomów cukru była słaba, prawie żadna, a insulinę podawałam sobie strzykawką. Przez długi czas to mama robiła mi zastrzyki, bo nie mogłam się na początku przełamać by robić to sama. Po wyjściu ze szpitala nie bardzo wiedziałam co mogę a czego nie. Pamiętam, że jak ktoś mnie częstował cukierkiem to biegłam z nim do domu i pytałam, czy mogę zjeść. Na szkolne wycieczki, takie dwu- lub trzydniowe, nie miałam okazji jeździć. Bałam się, że sama sobie nie poradzę, że coś będzie źle, no i rodzice też się tego obawiali. Teraz jest na tyle prościej, że łatwo można sobie samemu podać insulinę penem, a duża liczba dzieci posiada pompy. Mam nadzieję, że ich dzieciństwo nie różni się aż tak bardzo od zdrowych dzieci.

Parę razy też przeszłam ciężkie niedocukrzenia, których wolałabym nie pamiętać... Jednak, mimo wszystkich trudności i potknięć, moja choroba nie przeszkodziła mi dojść do punktu, w którym teraz jestem. Poznałam już na tyle swój organizm, by wiedzieć kiedy i jak może on zareagować na różne sytuacje, nie tylko związane z jedzeniem. Oczywiście zdarzają się też takie dni, kiedy nie wszystko idzie po myśli, ale wciąż staram się by takich było jak najmniej.

Ruch, różne rodzaje aktywności fizycznej zawsze pomagały mi panować nad moimi glikemiami. Na równi z innymi rówieśnikami biegałam, skakałam, jeździłam na rowerze i uczęszczałam w lekcjach wychowania fizycznego. Nie miałam żadnych taryf ulgowych z powodu cukrzycy, i nigdy się nią nie zasłaniałam, ani nie usprawiedliwiałam. Nawet przeciwnie, mało kto wiedział, że jestem cukrzykiem, bo zbytnio się z tym nie obnosiłam.

W czasie studiów zapisałam się do sekcji sportowej i bardzo miło wspominam te zajęcia. Często rezygnuję z jazdy autobusem na rzecz spaceru. Dużo jeżdżę rowerem, często na wycieczki poza miasto, a zimą pedałuję na rowerku stacjonarnym. Jest to pomocne szczególnie w takie dni, kiedy jestem mało aktywna. Wówczas mogę pedałować z ciekawą i wciągającą książką w ręku, zamiast czytać ją, siedząc w fotelu. Zima jest też czasem, gdy można "pomęczyć się" na lodowisku. W ubiegłym sezonie pierwszy raz założyłam łyżwy. Pierwsze kroki na lodzie nie należały do łatwych i przyjemnych, ale tak mi się spodobało, że zamierzam również w tym sezonie zaglądać na lodowisko. Uwielbiam też taniec i gdy tylko mam okazję, chętnie dopracowuję swoje umiejętności salsy.

Teraz jestem na 5 roku studiów, i czeka mnie w związku z tym dużo pracy. Już teraz rozmyślam jak rozłożyć w czasie wszystkie moje zajęcia, by móc pozwolić sobie od czasu do czasu na małe sportowe "szaleństwo". Wierzę, że przy odrobinie dobrych chęci i dobrej organizacji uda się to zrealizować.

Z pozdrowieniami i życzeniami pięknych cukrów, dla wszystkich diabetyków.

Anna
(dane do wiadomości Redakcji)

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

XXII Zjazd Polskiego Towarzystwa Diabetologicznegomojacukrzyca.org - Cukrzyca i sport: Opowiadanie Anny
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Nowość!
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2021 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 22 kwietnia 2021 r.

Zadaj pytanie on-line