Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Cukrzyca i sport

Opowiadanie Magdy

dodano: 8 października 2007 r.

Na cukrzycę typu pierwszego choruję już, a może dopiero 14 miesięcy. Przed wykryciem choroby bardzo źle się czułam, nie miałam na nic siły, wejście po schodach sprawiało mi wielką trudności, bardzo dużo piłam, ale nie miałam w ogóle apetytu, ciągle kręciło mi się w głowie, ale nikt nie wiedział, co mi jest. Pewnego dnia byłam już tak słaba, że pogotowie zabrało mnie do szpitala z rozpoznaniem cukrzyca typu I. W szpitalu leżałam 11 dni i szybko odzyskiwałam siły.

Po wyjściu ze szpitala wcale nie było łatwo, ale musiałam przyzwyczajać się do nowego życia. Obliczanie dawek insuliny, wymienników i mierzenie cukru powoli przemieniło się w rutynę. Przez wiele miesięcy ważyłam każdy produkt, aby wszystko było idealnie obliczone. Teraz ważę jedynie chleb i ziemniaki ;) Wiadomo, jak to na początku, nieraz poda się za mało insuliny, nieraz za dużo. Powoli poznaje się swój organizm. Tak samo było u mnie. Po pewnym czasie zauważyłam, że stres bardzo podnosi mi cukier, i nawet kiedy podejmuję wysiłek fizyczny, ale jestem zdenerwowana, to nie obniża mi on tak poziomu, jak sport uprawiany w radości.

Moim najczęstszym wysiłkiem fizycznym są spacery. Uwielbiam je i nawet kiedy jest zimno na dworze, to ubieram się na cebulkę i idę pochodzić. Czasem sama, czasem z kimś - zależnie od nastroju. Jednak czy idę sama, czy ktoś mi towarzyszy, zawsze pamiętam by mieć przy sobie glukometr i coś słodkiego. Najczęściej jest to jakiś sok lub cola i baton. Taki ekwipunek pozwala mi czuć się bezpieczniej. Często zdarza się, że ćwiczę w domu. Włączam sobie kasetę z ćwiczeniami i wymachuję nogami i rękami, aż się zmęczę, ale zazwyczaj trwa to ok. 30-40 min ;) Potem jestem taka głodna, że zjadłabym całą lodówkę. Ale staram się zjeść tylko tyle, żeby cukier za bardzo nie podskoczył. A jeśli ćwiczę przed jakimś posiłkiem, to podaję mniej niż zawsze insuliny.

Niestety przez ostatni rok nie wsiadłam ani razu na rower. Wstyd się przyznać, ale nie chciało mi się go wyciągać z piwnicy. Ale jak tylko zrobi się ciepło, to na pewno na niego wsiądę. Obiecuję! Zresztą bardzo lubię jeździć na rowerze, więc nie wiem co mnie tak powstrzymywało przed pedałowaniem.

Mam jeszcze takie marzenie, żeby znów zacząć grać w tenisa ziemnego. Kiedyś uwielbiałam grać, ale od kiedy zachorowałam jakoś nie mogę się przemóc i znów wrócić na kort. Na wiosnę będę próbowała zacząć grać ponownie. Takie jest moje najbliższe marzenie. A przecież marzenia trzeba spełniać, prawda?

Buziaki Słodziaki!!!

Magda
(dane do wiadomości Redakcji)

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

XXII Zjazd Polskiego Towarzystwa Diabetologicznegomojacukrzyca.org - Cukrzyca i sport: Opowiadanie Magdy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Nowość!
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2021 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 22 kwietnia 2021 r.

Zadaj pytanie on-line