Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Cukrzyca i sport

Opowiadanie Marii

dodano: 5 października 2007 r.

Witam. Na imię mam Maria, mam 64 lata. Cukrzyca jest członkiem naszej rodziny, bo jak sięgam pamięciom w domu zawsze mówiło się o cukrzycy. Byłam dzieckiem, jak mama mówiła do swej siostry "Helcia, co ty robisz, przecież lekarz kazał ci trzymać dietę" Właśnie ją trzymam. W jednej ręce pajda chleba w drugiej kawał kiełbasy. Kiedy mama zachorowała ja zmuszałam ją do umiarkowania w jedzeniu - dojadała w sklepie, bo jak twierdziła córka ją głodzi. Jak ja zachorowałam - mam problem z ujarzmieniem głodu. Widząc skutki cukrzycy i jak kuzynki z miernym skutkiem biorą leki, postanowiłam nie dopuścić do tego bym zachorowała na cukrzycę.

Pierwszy sygnał ostrzegawczy miałam ponad 20 lat temu. Przynajmniej dwa razy w roku sprawdzałam u lekarza poziom cukru. Nigdy cukier nie przekroczył 95. Kiedy kupiłam aparat do pomiaru cukru postanowiłam sprawdzić jak zachowuje się cukier u mnie w ciągu dnia.

Okazało się, że trzy godziny po jedzeniu cukier jest powyżej 200. Wizyta u lekarza ograniczyła się tylko do zapisania leku, którego nie wzięłam, bo postanowiłam sama uporać się z problemem. Udało się, po jakimś czasie po antybiotyku cukier rano wynosił 160. Lekarz stwierdził, że to normalne. Znów musiałam ponaprawiać to, co zniszczył antybiotyk. Trwało to dość długo, bo aż 3 miesiące. Przez okres ponad 5 lat cukier zawsze utrzymywał się w normie.

Pomimo, że stale kontrolowałam sobie cukier, to cukrzyca całkowicie mnie zaskoczyła wiosną tego roku, poziomem cukru prawie 300. Natychmiastowa zmiana trybu życia, odżywiania wspomagane homeopatią spowodowały wycofanie się cukrzycy. Od ponad 2 miesięcy cukier stale utrzymuje się w normie.

Sportu chociażby na wiek nie uprawiam. Moją pasją przez lata była jazda na rowerze. Udało mi się zwyciężyć z cukrzycą, jednak przede mną sporo pracy - muszę zeszczupleć. Wróciłam do ćwiczeń jogi. Jest to najlepsza forma ćwiczeń, szczególnie w zimie. Mam już rower treningowy, tylko jest jedno pytanie na jak długo starczy woli walki, bo sama widzę, że lata robią swoje i po prostu się nie chce.

Na wstępie napisałam, że cukrzyca jest członkiem naszej rodziny. Ja postanowiłam udowodnić, że tak nie musi być, a słowo "obciążenie genetyczne" świadczy tylko, że ma się skłonność do choroby. A od naszego trybu życia zależy czy przyjmiemy ją do "rodziny" czy nie.

Maria
(dane do wiadomości Redakcji)

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

XXII Zjazd Polskiego Towarzystwa Diabetologicznegomojacukrzyca.org - Cukrzyca i sport: Opowiadanie Marii
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Nowość!
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2021 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 22 kwietnia 2021 r.

Zadaj pytanie on-line