Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Cukrzyca i sport

Opowiadanie Pauliny

dodano: 3 października 2007 r.

Mam na imię Paulina. Mam 30 lat, męża i cudowną córeczkę. Na cukrzycę choruję od 1,5 roku. Od początku jestem na insulinie. Wcześniej w ciąży stwierdzono u mnie cukrzycę ciężarnych, ale dieta wystarczyła, aby urodzić zdrowe dziecko. Przez około 1,5 roku wszystko było ok. Aż nagle spotkały mnie typowe objawy cukrzycy, potem było badanie ogólne krwi i moczu, a potem już tylko opieka diabetologa i insulina.

Nie znam jeszcze wszystkich tajemnic tej choroby, ale z każdym dniem wiem o niej coraz więcej. Staram się, aby przy każdorazowym badaniu cukru wynik mieścił się w granicach normy. Niestety, nie zawsze mi się to udaje. Powoli poznaję produkty, które znacząco podnoszą mi poziom cukru i staram się wyeliminować je z jadłospisu. Do tej pory ograniczyłam już spożycie słodyczy, chociaż od czasu do czasu pozwalam sobie na ulubione orzechy w czekoladzie lub kawałek ciasta. Staram się też nie jeść frytek, czy pizzy. Z napojami nie miałam większego problemu, gdyż zawsze piłam tylko herbatę i wodę.

Wiem już też, że ruch pozwala na wstrzyknięcie mniejszej dawki insuliny. Dlatego też codziennie chodzę na spacer, a jak najczęściej staram się jeździć na rowerze. Od czasu do czasu wybieram się na basen. Zawsze przed wykonaniem jakiegoś wysiłku sprawdzam poziom cukru. Staram się go kontrolować także w trakcie ćwiczeń i po, bo wiem, że może dojść do jego spadku. Dzięki regularnemu uprawianiu sportu, poziom cukru wyrównuje się i rano nie przekracza 100 mg/dL. Dużo daje też zrezygnowanie z samochodu, czy autobusu i przejście piechotą odcinka z domu do pracy i z powrotem.

Moim głównym problemem związanym z cukrzycą są spadki poziomu cukru. Boję się, że cukier spadnie jeszcze niżej i dlatego w takich momentach zjadam lub wypijam zazwyczaj za dużo, co powoduje potem zbyt wysoki poziom cukru we krwi. W kontrolowaniu cukrzycy pomaga mi glukometr, którego używam średnio osiem/dziesięć razy na dobę.

Nie lubię tylko chodzić co chwilę do lekarza po receptę na paski do glukometru, a muszę się tam udawać średnio co dziesięć dni. Mogliby wymyślić coś, co pozwoliłoby uniknąć tych ciągłych wędrówek do gabinetów lekarskich, np. w aptece mogliby wydawać je na jakąś specjalną kartę cukrzyka. Ale to tylko takie życzenia.

Bardzo mocno nie przeszkadza mi cukrzyca w codziennym życiu. Wychowuję dziecko, chodzę do pracy, spotykam się ze znajomymi, wyjeżdżam na wakacje. Tylko zawsze w torebce mam glukometr i 2 peny z insulinami :) A najlepszym lekarstwem na wszystkie choroby świata jest uśmiech na twarzy!

Paulina
(dane do wiadomości Redakcji)

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

XXII Zjazd Polskiego Towarzystwa Diabetologicznegomojacukrzyca.org - Cukrzyca i sport: Opowiadanie Pauliny
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Nowość!
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2021 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 22 kwietnia 2021 r.

Zadaj pytanie on-line