Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Cukrzyca i sport

Opowiadanie Pauliny

dodano: 3 października 2007 r.

Mam na imię Paulina. Mam 30 lat, męża i cudowną córeczkę. Na cukrzycę choruję od 1,5 roku. Od początku jestem na insulinie. Wcześniej w ciąży stwierdzono u mnie cukrzycę ciężarnych, ale dieta wystarczyła, aby urodzić zdrowe dziecko. Przez około 1,5 roku wszystko było ok. Aż nagle spotkały mnie typowe objawy cukrzycy, potem było badanie ogólne krwi i moczu, a potem już tylko opieka diabetologa i insulina.

Nie znam jeszcze wszystkich tajemnic tej choroby, ale z każdym dniem wiem o niej coraz więcej. Staram się, aby przy każdorazowym badaniu cukru wynik mieścił się w granicach normy. Niestety, nie zawsze mi się to udaje. Powoli poznaję produkty, które znacząco podnoszą mi poziom cukru i staram się wyeliminować je z jadłospisu. Do tej pory ograniczyłam już spożycie słodyczy, chociaż od czasu do czasu pozwalam sobie na ulubione orzechy w czekoladzie lub kawałek ciasta. Staram się też nie jeść frytek, czy pizzy. Z napojami nie miałam większego problemu, gdyż zawsze piłam tylko herbatę i wodę.

Wiem już też, że ruch pozwala na wstrzyknięcie mniejszej dawki insuliny. Dlatego też codziennie chodzę na spacer, a jak najczęściej staram się jeździć na rowerze. Od czasu do czasu wybieram się na basen. Zawsze przed wykonaniem jakiegoś wysiłku sprawdzam poziom cukru. Staram się go kontrolować także w trakcie ćwiczeń i po, bo wiem, że może dojść do jego spadku. Dzięki regularnemu uprawianiu sportu, poziom cukru wyrównuje się i rano nie przekracza 100 mg/dL. Dużo daje też zrezygnowanie z samochodu, czy autobusu i przejście piechotą odcinka z domu do pracy i z powrotem.

Moim głównym problemem związanym z cukrzycą są spadki poziomu cukru. Boję się, że cukier spadnie jeszcze niżej i dlatego w takich momentach zjadam lub wypijam zazwyczaj za dużo, co powoduje potem zbyt wysoki poziom cukru we krwi. W kontrolowaniu cukrzycy pomaga mi glukometr, którego używam średnio osiem/dziesięć razy na dobę.

Nie lubię tylko chodzić co chwilę do lekarza po receptę na paski do glukometru, a muszę się tam udawać średnio co dziesięć dni. Mogliby wymyślić coś, co pozwoliłoby uniknąć tych ciągłych wędrówek do gabinetów lekarskich, np. w aptece mogliby wydawać je na jakąś specjalną kartę cukrzyka. Ale to tylko takie życzenia.

Bardzo mocno nie przeszkadza mi cukrzyca w codziennym życiu. Wychowuję dziecko, chodzę do pracy, spotykam się ze znajomymi, wyjeżdżam na wakacje. Tylko zawsze w torebce mam glukometr i 2 peny z insulinami :) A najlepszym lekarstwem na wszystkie choroby świata jest uśmiech na twarzy!

Paulina
(dane do wiadomości Redakcji)

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Cukrzyca i sport: Opowiadanie Pauliny
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 28 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line