Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Cukrzyca i sport

Opowiadanie Pawła

dodano: 3 października 2007 r.

Mam na imię Paweł, lat mam 16, na cukrzycę choruje od 2óch lat... Niby to nie wiele, kiedy czyta się, że ktoś choruje 15 czy 20 lat... Gdy zachorowałem wydawało mi się, że moje życie się skończyło, tyle słyszało się o cukrzykach w telewizji, przestrzegali i edukowali... Po szeregu szkoleń jakie musiałem odbyć w szpitalu uświadomiłem sobie, że opinia publiczna o cukrzycy to tylko telewizyjna nagonka na choroby cywilizacyjne. Pogodziłem się z cukrzycą, a nawet zaprzyjaźniłem.

Aktualnie uczę się w liceum ogólnokształcącym, w klasie o profilu matematyczno informatyczno fizycznym. Swoja przyszłość chce związać z informatyką.

Cukrzyca stała się dla mnie "partnerką" w życiu, moi znajomi również akceptują mnie i moja chorobę, na początku wypytywali "co i jak?", starałem się im wyjaśniać najlepiej jak tylko mogłem. Zdecydowanie z powodu cukrzycy nie czuje się odrzucony, czy odosobniony.

Cukrzyca nie przeszkadza mi również w uprawianiu sportu, wręcz kocham jazdę rowerem, z kolegami urządzamy sobie "maratony kolarskie" jeździmy dziennie po 90 km - 100 km w okresie przerwy wakacyjnej. Musze powiedzieć, że w moim przypadku podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, wykonywanego regularnie, właśnie w okresie wakacji, poziomy cukru we krwi zdecydowanie się poprawiają. Podczas nauki w miesiące zimowe dawki insuliny wzrastają dwukrotnie w odniesieniu do miesięcy wakacyjnych, dla przykładu: 17 Lipiec - 6 j. insuliny, 110 mg/dl; 21 grudzień 14 j. insuliny, 153 mg/dl. Naprawdę zachęcam wszystkich cukrzyków do regularnego wysiłku fizycznego.

Kilka tygodni temu udało mi się uzyskać dofinansowanie do pompy insulinowej, i mam nadzieje, że na dniach ja dostanę... czytałem wiele o pompach, że o wiele poprawiają standard życia cukrzyków, że pomagają w wyrównaniu cukrzycy. Martwi mnie tylko to, że nasz kochany polski rząd dofinansowuje wkłucia tylko do 18. roku życia, lepsze to niż nic, i wydaje mi się, że sytuacja materialna mojej rodziny nie pozwoli na noszenie pompy na dłużej niż rok po osiągnięciu pełnoletności.

Dotychczas używałem penów, insulinę przyjmowałem 5 razy dziennie, 3x do posiłku, bazową na noc i o 3 rano (by działać efektowi brzasku). Najwięcej problemów mam z poziomem cukru po śniadaniu, ale czekam na ta pompę, może się coś zmieni.

Dbam o swoją cukrzycę, nie zawsze wychodzi, ale staram się jak mogę, bywało różnie. Miałem 562 mg/dl, ale też 31 mg/dl no więc to bywa różnie, ale myślę, że jestem na dobrej drodze i pozdrawiam wszystkich chorujących.

Paweł
(dane do wiadomości Redakcji)

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~wiki9611  IP: 83.16.31.xxx(2007-10-06 18:31:04)
Jestem pod wielkim wrażeniem, z takim podejściem do choroby i do życia to można żyć, wiem, że rower dużo daje przy cukrzycy codziennie śmigam rowerkiem żeby cukier utrzymać w normie. Trzymaj się cieplutko pozdrawia wiki9611


Powrót Do góry

XXII Zjazd Polskiego Towarzystwa Diabetologicznegomojacukrzyca.org - Cukrzyca i sport: Opowiadanie Pawła
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Nowość!
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2021 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 22 kwietnia 2021 r.

Zadaj pytanie on-line