Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Cukrzyca i sport

Opowiadanie Romana

dodano: 2 października 2007 r.

Witam wszystkich zainteresowanych i nie zainteresowanych. Mam na imię Roman i jestem cukrzykiem. Brzmi groźnie jak wyznanie alkoholika, tyle że alkoholikiem staje się z własnego wyboru, lub z własnej winy. A cukrzykiem... no cóż, spada to na człowieka jak grom z jasnego nieba, przynajmniej przy T1 nie jest to do końca Twoja wina.

Kiedyś, dawno, dawno temu należałem do ludzi aktywnych sportowo. Dużo pływałem, rower, góry itd. Od kilku lat moje życie, dorosłe życie trochę się zmieniło. Dom, praca, dom, praca. Sport i aktywny wypoczynek... ograniczony do minimum. Zostały spacery z dziećmi i dźwiganie ciężarów... czyli maluchów, którzy teraz razem już ważą z 35 kilo. Kiedyś śmiałem się, że to taka moją mała prywatna siłownia. Zaczynasz od trzech kilo i dokładasz z czasem kolejne ciężarki. Gdy jeden miał już z 15 kilo to żeby ciekawiej doszedł drugi ciężarek znowu 3,5 kilo.

Ale została nadzieja i dobre chęci. Od dwóch miesięcy wybieram się na basen. Kiedyś miałem taki zwyczaj, że co wtorek wraz z kumplem jechaliśmy na basen na 21:00. Wybieramy więc się aby reaktywować tą starą tradycje. Ale zawsze coś wypadnie. Najbliżej wyjazdy byłem tydzień temu, to znaczy w drzwiach, ale okazało się, że od miesiąca basen jest w remoncie i na dobrych chęciach się skończyło.

Wczoraj było równie blisko tylko, że jak wróciłem do domu to już była 21:00 i było po przysłowiowych ptakach. Jak widać walczę ze sobą żeby w końcu coś z sobą zrobić tym bardzie jak czytam, że cukrzyk powinien uprawiać sport, powinien być aktywny. Głupio mi i wstyd gdy czytam jacy to aktywni są ludzie na forum, jak korygują insulinę, jak przeliczają WW aby podczas wysiłku być gotów.

Ale przyjdzie taki czas, że spełnię swoje marzenia, stanę się sportowcem. Na razie nie pale, rzuciłem tuż po informacji, że jestem chory, chodź tu też szczerze mówiąc trzeba walki żeby wytrzymać. Może to taki mój sport, walka z pokusami. W końcu jest ich sporo: papierosy, piwko, koniaczek, ciasteczko, pączek i pizza, big mac, stres. Walka na kilku frontach, mówią, że walka o moje życie. Ciekawe czy ci ludzie, którzy to mówią spróbowali sobie odmówić tylu przyjemności naraz.

Cukrzykiem jestem od pół roku, uczę się nim być od pół roku. Cukrzyca wyrównana, czasem z większa pokusą cukier skoczy powyżej 200 ale to rzadkość, na ogół 80-170. Mam dobrego lekarza, od samego początku prowadzi mnie, taka mam nadzieje, są pozytywne wyniki leczenie. Najbardziej boję się o dzieci, bo nikt nie wiem w jakim stopniu jest do choroba dziedziczna. U mnie w rodzinie są lub byli cukrzycy. Ale to już życie pokaże. Trzeba czekać i modlić się o to, żeby dzieci były zdrowe i nigdy nie zachorowały. Bo z cukrzycą można żyć, ale dobrze żeby miał ją ktoś inny niż ty i twoja rodzina.

Roman
(dane do wiadomości Redakcji)

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

XXII Zjazd Polskiego Towarzystwa Diabetologicznegomojacukrzyca.org - Cukrzyca i sport: Opowiadanie Romana
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Nowość!
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2021 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 22 kwietnia 2021 r.

Zadaj pytanie on-line