Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Cukrzyca i sport

Opowiadanie Marty

dodano: 2 października 2007 r.

Cześć!!! Na cukrzycę zachorowałam 16 lat temu - tak więc dużo by tu opowiadać. Można powiedzieć, że cukrzyca jest ze mną praktycznie od zawsze - bo nie pamiętam jak to było - bez niej. Przez te lata różnie to bywało, ale od trzech miesięcy jest po prostu super!!!

Wcześniej miałam wahania cukrów, najgorszy był ostatni rok, ciągle zmiany insuliny, Lantus, Levemir, zamiast Humalogu NovoRapid a cukry wciąż były nie ciekawe, poza tym zrosty na ciele po zastrzykach. Padałam już z sił - fizycznych jak i psychicznych. A teraz - mam pompę, cukry rewelacja, inny tryb życia - za nic w świecie nie wróciłabym do penów. Wcześniej jak proponowano mi pompę nawet nie chciałam o tym słyszeć, nie potrafiłam wyobrazić sobie, że mam cały czas coś mieć przy sobie!!! Fakt, faktem to cacko nie mało kosztowało moich rodziców - ale - jestem szczęśliwa, że ją mam. Całe moje życie z cukrzycą się zmieniło. Przez pierwszy tydzień, jak dostałam pompę nie mogłam na wieczór zasnąć, ponieważ cały czas miałam uczucie, że nie zrobiłam insuliny!!! Po 16 latach taka zmiana.

Teraz chcąc spacerować po górach nie muszę przed wyjściem szykować paczki cukierków, kanapek i słodkich napoi. Wcześniej, zanim przeszłam na pompę nie odmawiałam sobie żadnych wysiłków fizycznych, tak jak moi rówieśnicy ćwiczyłam na w-f, jeździłam rowerem, chodziłam na basen i nigdy cukrzyca mi w tym nie przeszkadzała, ale zawsze musiałam mieć coś słodkiego przy sobie. Teraz zmieniam procentową dawkę i nie muszę się martwić, że wpadnę w niedocukrzenie z powodu wysiłku fizycznego. O tyle teraz mam lepiej. Czasami zdarza mi się, że zrobię na dany posiłek trochę insuliny za dużo i mam niedocukrzenie - ale teraz przynajmniej nie mam wysokich cukrów, jak wcześniej.

Pompę staram się chować, a cukry mierzę teraz coraz mniej, 3 - 5 razy dziennie - wszystko jest tak wyrównane. Prowadzę dość aktywny tryb życia, na razie studia i wiem, że teraz z pompą będzie mi nieco łatwiej, choć wcześniej nie było źle. Zanim z koleżankami poszłyśmy na stołówkę coś zjeść, ja najpierw do toalety, cukier i insulina - po kilku miesiącach przyznałam się, że mam cukrzycę, bo trochę było to dla nich dziwne, poza tym zawsze te same dziwne odgłosy - jak stwierdziły. Szkoda tylko, że nic do pompy nie jest refundowane dla osób powyżej 18 roku życia. Dzieci nie dość, że mogą się starać o pompę od Owsiaka to jeszcze na miesiąc 300zł mają refundowane na wkłucia.

Ja jak zaczęłam chorować to jeszcze nawet penów nie było, jak dostałam pierwszego po paru latach choroby to cieszyłam się tak jak teraz z pompy. Mój pierwszy aparat do mierzenia cukru, który miałam, dziś można znaleźć na stronie poświęconej historii cukrzycy a to zaledwie 16 lat. Dlatego też wydaje mi się, że medycyna mimo wszystko idzie do przodu. Być może nadejdą kiedyś takie czasy, że ja, moi koledzy i koleżanki, będziemy mogli wyrzucić to wszystko w kubeł!!!

Marta
(dane do wiadomości Redakcji)

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~znika  IP: 83.175.191.xxx(2007-10-02 20:08:54)
Marzę o tej chwili, żeby wszystko wyrzucić do kubła :)) Proponuję zrobić to zbiorowo - oczywiście jak już nie będzie potrzebne. Wierze w to mocno, źe za kilka lat ta chwila nadejdzie.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Cukrzyca i sport: Opowiadanie Marty
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 28 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line