Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Zobacz nagranie 5. Wirtualnej Konferencji mojacukrzyca.org

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Polacy nie lubią badań profilaktycznych

źródło: Onet.pl (26.09.07), 2 października 2007 r.


Mniej więcej połowa Polaków i Polek nie poddaje się regularnie badaniom profilaktycznym, tymczasem Polska przoduje w europejskich statystykach śmiertelności - wynika z badań przeprowadzonych w ramach programu "Teva - 360 stopni dla zdrowia", omawianych podczas konferencji w siedzibie Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego.

Choroby cywilizacyjne - schorzenia układu krążenia, nowotwory, cukrzyca, przewlekła obturacyjna choroba płuc, alergia czy osteoporoza - są związane z życiem w uprzemysłowionym społeczeństwie. Największym zagrożeniem są choroby układu krążenia - przyczyna śmierci co drugiej osoby w Polsce. Z powodu nowotworów umiera 24,5 procent pacjentów, a na cukrzycę cierpi prawie 2 miliony Polaków z czego połowa nie zdaje sobie z tego sprawy. Na astmę - około 2 miliony dorosłych oraz milion dzieci.

Wielu zachorowaniom i przedwczesnym zgonom można by zapobiec przestrzegając zdrowego stylu życia (ruch, właściwa dieta, niepalenie, mniejszy stres, umiarkowanie w spożywaniu alkoholu). Równie ważne są badania profilaktyczne - jedne z nich wymagają nakładów, inne są tanie i proste do wykonania. Jednak jak wykazały badania ankietowe Polacy nadal niechętnie korzystają z badań profilaktycznych. Ankietowani - zwłaszcza stanowiące większość społeczeństwa osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym - uważają, że skoro dobrze się czują, nie ma powodu mierzyć ciśnienia tętniczego, stężenia cholesterolu czy poziomu cukru we krwi. Szczególnie zdrowo czują się mężczyźni - o 15 procent więcej mężczyzn niż kobiet uważa swoją kondycję za dobrą.

Oprócz przekonania o świetnym stanie zdrowia (58 procent mężczyzn i 43 procent kobiet) ankietowani tłumaczyli się brakiem czasu (odpowiednio 15 i 18 procent) wysokim kosztem (8,5 i 18 procent) oraz innymi przyczynami (18,5 i 21 procent).

35 procent Polaków z wykształceniem podstawowym oraz 30 procent z zawodowym nie poddało się wciągu ostatnich dwu lat najważniejszym badaniom profilaktycznym - jak pomiar ciśnienia tętniczego, stężenia cholesterolu i cukru we krwi. W grupie z wykształceniem średnim było lepiej (21 procent), a wśród ankietowanych z wykształceniem wyższym odsetek nie badanych wyniósł 11 procent.

Jak zaznaczył prof. Andrzej M. FAl, kierownik Katedry Zdrowia Publicznego AM we Wrocławiu, Polacy wciąż nie zdają sobie sprawy, że troska o zdrowie to przede wszystkim zapobieganie chorobom, a nie ich leczenie. - Koszty badań profilaktycznych sprawiają, że są uważane za trudno dostępne i brakuje edukacji zdrowotnej. Świadomość profilaktyki trzeba budować podczas szkolnej edukacji oraz w bezpośrednim kontakcie z pacjentem.

Proste testy pozwalają zapobiegać miedzy innymi chorobom układu krążenia - na przykład wysoki poziom cholesterolu wskazuje na ryzyko miażdżycy, która prowadzi do zawałów serca i udarów mózgu. Badanie poziomu cholesterolu jest wskazane i mężczyzn po 35 i kobiet po 45 roku życia. Jednak tylko połowa ankietowanych po 50 roku życia poddała się w ciągu ostatnich dwu lat temu badaniu - chociaż po 50-tce najczęściej ujawniają się choroby układu krążenia - mówił prof. Zbigniew Gaciong z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego AM w Warszawie.

Łatwe do wykonania są pomiary ciśnienia krwi, które pomagają wykryć nadciśnienie tętnicze w najwcześniejszym okresie, zanim dojdzie do groźnych dla zdrowia powikłań - zawału, udaru czy uszkodzenia nerek. Bez względu na wiek trzeba mierzyć ciśnienie przynajmniej raz do roku. W grupie osób powyżej 59 lat ciśnienie mierzyło w ostatnich dwu latach 69 procent badanych, natomiast w grupie od 18 do 24 roku życia - tylko 30 procent. A u niektórych osób nadciśnienie pojawia się wcześnie.

Kolejny prosty test to pomiar stężenia cukru we krwi, który pozwala wykryć cukrzycę. Niewiele ponad 40 procent kobiet i 30 procent mężczyzn badało poziom cukru w ostatnich dwu latach.

Krokiem w kierunku ułatwienia pacjentom dostępu do badań profilaktycznych jest program "Teva-360 stopni dla zdrowia". Obejmuje badania ciśnienia tętniczego, poziomu cholesterolu, glukozy we krwi, badania densytometryczne kości, badania prostaty i badania spirometryczne. Prócz badania gęstości kości (kosztującego 20-25 złotych) testy będą bezpłatne Program ma objąć kilkanaście tysięcy osób - zwłaszcza mieszkańców małych i średnich miejscowości oraz klientów supermarketów, a wyniki badań powinny dostarczyć dodatkowych danych o stanie zdrowia Polaków.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Polacy nie lubią badań profilaktycznych
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 20 listopada 2024 r.

Zadaj pytanie on-line