Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Cukrzyca i sport

Opowiadanie Wioli

dodano: 26 września 2007 r.

Witam Słodkości i nie tylko!!

Cukrzyca jest jak taki cień, gdy śpimy to jedyna chwila, która nas uwalnia od niej. Kładziemy się i wstajemy z tą samą myślą - by zmierzyć sobie poziom cukru. Ta choroba przewlekła nie jest dla mnie krzywdą, ale doświadczeniem, które z każdym dniem uczy mnie czegoś więcej. Dzięki niej więcej potrafię, więcej czuję oraz rozumiem.

Choruje od 14 lat. Były chwile, których nie chcę pamiętać - to były ostre niedocukrzenia. Przez nie mój układ nerwowy był "nie co" naruszony. Aktualnie jest dobrze i nie mam problemów neuropatycznych.

Dieta, farmakoterapia (insulina, leki do ustne) oraz wysiłek fizyczny to najbardziej upowszechniony skład leczenia cukrzycy. Wysiłek fizyczny w zależności czy jest stały czy jednorazowy musi być dopasowany do glikemii, posiłku jak i insuliny oraz środków do ustnych. Chodziłam na siłownie, aerobik, kursy karate, basen, ćwiczyłam również w domu. Niezwykle ciężko mi "szło" dopasowanie leczenia do aktywności. Nie wiele ważę i każda jednostka insuliny za dużo czy wymiennik za mało... powodowało katastrofę.

Miałam wiele przygód związanych z nie zorganizowaną aktywnością fizyczną. Niegdyś wsiadłam po obiadku na rower i straciłam na nim świadomość... jechałam przed siebie... jechałam i jechałam... odzyskałam ją w zupełnie nieznanym miejscu... drżały mi ręce, nie umiałam nic powiedzieć.. ledwo dojechałam z powrotem do domu.

Przed planowanym wysiłkiem zmniejszam sobie dawki insuliny i dojadam wcześniej dodatkowe węglowodany. Nie zawsze wychwytuje swoje błędy.. czasem wysiłek zmienia swoje stężenie na bardziej intensywny. Zawsze koniecznością jest - sok, glukoza i glucagen.

Pracuje w "Stacji", która pomaga osobą niepełnosprawnym. Liczy się to z dźwiganiem, pchaniem wózków inwalidzkich oraz całego sprzętu rehabilitacyjnego. Na szczęście mam stałe zlecenia i wiem, który podopieczny wymaga większej opieki oraz większego nakładu wysiłku z mojej strony.

Daję radę...

W każdej wolnej chwili sprawdzam czy nie musze czegoś dojeść, wiem o ile mam sobie zmniejszyć dawkę Novorapidu bądź insuliny krótko działającej.

Środowisko, w którym obracam się jest poinformowane o tym, że jestem diabetykiem. Jest to bardzo istotna sprawa, ponieważ ode mnie w danym momencie jest uzależniony człowiek. Jestem odpowiedzialna za kogoś, kto pragnie pomocy i mojego wysiłku, który ktoś sam nie może uczynić.

Wioleta
(dane do wiadomości Redakcji)

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

XXII Zjazd Polskiego Towarzystwa Diabetologicznegomojacukrzyca.org - Cukrzyca i sport: Opowiadanie Wioli
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Nowość!
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2021 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 22 kwietnia 2021 r.

Zadaj pytanie on-line