Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Cukrzyca i sport

Opowiadanie Ewy

dodano: 23 września 2007 r.

Nazywam się Ewa. Mam 22 lata. Na cukrzycę zachorowałam w wieku 16 lat. Lekarze nie wiedzieli co mi jest. Dopiero, gdy zasnęłam na lekcjach okazało się, że mam 670 cukru we krwi. Strasznie dużo wtedy schudłam. Ważyłam zaledwie 33 kilo. Po rozpoczęciu terapii insulinowej w bardzo szybkim tempie moja waga zaczęła się zwiększać i po roku ważyłam już 60 kg, co jest bardzo dużo zważywszy na mój wzrost (158 cm).

Przed chorobą byłam aktywną osobą. Biegałam, pływałam, grałam w różne gry zespołowe i chodziłam po ukochanych górach. Gdy zaczęłam tyć to nie miałam już sił ani ochoty na żaden sport. Źle się czułam we własnym ciele, które odmawiało mi posłuszeństwa. Przestałam się również spotykać z przyjaciółmi. Pomału traciłam sens życia i wiarę w to, że kiedyś nauczę się żyć z cukrzycą.

Jednak najgorszym, i być może przełomowym momentem w moim życiu było to, że rok przed maturą przestałam widzieć. Wszystko miałam za mgłą, nie mogłam pisać, czytać i normalnie funkcjonować. Okazało się, że mam zaćmę obu oczu, gdyż cukier osadził mi się na soczewkach i jedynym dla mnie ratunkiem jest zabieg chirurgiczny.

Maturę zdawałam widząc tylko na jedno oko, gdyż operację na oko lewe miałam zaplanowaną na przyszły rok. Po operacjach lekarze powiedzieli mi, że nie mogę uprawiać żadnych sportów. Musiałam także zrezygnować z wymarzonych studiów.

Na szczęście nie poddałam się. Ostatnie dwa lata były dla mnie bardzo ciężkie. Razem z młodszym bratem zostaliśmy osieroceni. Wszystkie obowiązki domowe spadły na mnie. Przez długi okres nie dawałam sobie z tym wszystkim rady. Cukier skakał mi jak oszalały.

Dziś chodzę systematycznie na basen, jeżdżę codziennie na rowerze i biegam od czasu do czasu. Unikam jedynie ćwiczeń na mięśnie brzucha, podnoszenia ciężarów i nurkowania.

Moja waga ustabilizowała się na poziomie 47 kilogramów i już mogę stwierdzić, że zaczynam akceptować fakt, iż choruję na cukrzycę. A co najważniejsze za kilka dni rozpoczynam wymarzone studia dzienne na kierunku Zarządzanie.

Pozdrawiam

Ewa
(dane do wiadomości Redakcji)

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Cukrzyca i sport: Opowiadanie Ewy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 28 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line