Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Cukrzyca i sport

Opowiadanie Stefana

dodano: 23 września 2007 r.

Witam serdecznie. Nie będę opowiadał o swoich nieprawdziwych wyczynach sportowych, boć i lata nie te a i zdrowie nie pozwala na sport wyczynowy. Nie mniej jednak przekonałem się nie jednokrotnie, jaki zbawienny wpływ ma na poziom cukru, niemal każdy wysiłek fizyczny począwszy od spacerów pływania, (to szczególnie polecam), czy też jazdy na rowerze.

Jest rzeczą oczywistą, że osoby otyłe z II stopniem cukrzycy będą miały na początku poważne problemy z dyscyplina systematycznego stosowania jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Wreszcie dlatego jest się grubasem. Nie mniej jednak z czasem, zażywanie ruchu w każdej postaci będzie coraz łatwiejsze, a badany poziom cukru we krwi stanie się niejako dopingiem do stosowania - nazwijmy to - sportu w codziennym życiu cukrzyka. To jest fakt niezaprzeczalny, o którym wiele osób zapomina, lub też po prostu nie chce pamiętać.

A jak się to ma na moim przykładzie? No właśnie - nie będę się zwierzał z mojej tzw. samodyscypliny, podam jednak kilka własnych przykładów:
- jazda na rowerze, (niekoniecznie codziennie, około 1 godziny), 12-14 km bez wyczynów, spadek poziomu cukru ze 180 mg na 120 mg odpowiednio na 100 ml krwi,
- godzinny spacer, spadek poziomu cukru ze 180 do 100 jw.,
- dwugodzinne pływanie na basenie - niestety tylko latem, spadek poziomu poniżej 100, a nawet zdarza się 80 mg/dl. To są fakty sprawdzone przeze mnie na własnej skórze.

Gorzej ma się sprawa z tym pływaniem poza sezonem letnim w takich małych miastach, jak chociażby mój dziesięciotysięczny Wieruszów.

Niestety nie potrafimy jakoś przekonać ojców naszego miasta do basenu krytego. Ponoć są nieustająco ważniejsze wydatki w naszej gminie niż zdrowie nie tylko dorosłego społeczeństwa, ale również coraz bardziej zgarbionej generacji młodego pokolenia.

Oczywiście codzienne obowiązki domowe, takie jak odkurzanie , inne zwykłe prace domowe bez częstego zaglądania do lodówki w tak zwanym międzyczasie, też ma zbawienny wpływ na hiperglikemię. To zresztą każdy cukrzyk powinien wiedzieć, i chyba wie.

Koniec mojego wymądrzania się. Sądzę, że już naklepałem te dwa tysiące znaków i znajdę się wśród tycz szczęśliwców, którzy oprócz solidnego glukometru , będą posiadali możliwość przenoszenia danych z przyrządu wprost na jakąś aplikację komputerową.

Życzę wszystkim czytelnikom www.mojacukrzyca.org niskiego poziomu cukru, dobrego samopoczucia, oraz stu lat życia, a potem się zobaczy.

Stefan
(dane do wiadomości Redakcji)

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Cukrzyca i sport: Opowiadanie Stefana
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 28 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line