Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Cukrzyca i sport

Opowiadanie Danuty

dodano: 20 września 2007 r.

Mam na imię Danuta, zachorowałam w wieku młodzieńczym na cukrzycę 1 stopnia. Pamiętam jak wyglądało moje leczenie w porównaniu do dzisiejszego dnia kiedy posługiwałam się zwykłymi strzykawkami, jeszcze pamiętam, że jedna podziałka w strzykawce była 8 j. a ja sobie nie umiałam przeliczyć i przez pomyłkę nabrałam podwójną dawkę insuliny i doznałam nieprzyjemnego epizodu niedocukrzenia i doszło do tego, że nagle straciłam przytomność i zapadłam w głęboką śpiączkę insulinową, byłam sama w domu.

Ale w porę nadeszła pomoc mojego męża i dzięki niemu żyję. Nie lubię tego wspominać co się stało, ale dziś bardziej podchodzę z wielką ostrożnością. Lepiej sprawdzić dwa razy dokładniej niż o jeden raz za dużo.

Przez 19 lat choroby nie rozstaję się z penem, żeby żyć i funkcjonować normalnie muszę się kłuć od 5 do 6 razy dziennie, muszę nakłuwać sobie palce u rąk aż 200 razy w miesiącu, żeby utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi muszę prawidłowo wyliczyć ilość węglowodanów w pożywieniu co niekiedy sprawia mi wiele trudności.

Moim największym problemem jest to, że muszę się tak dużo razy kłuć i że nie mam tak szybkiego dostępu do lekarza diabetologa, kiedy bym potrzebowała pomocy, więc muszę sobie sama dawać z tym radę.

Od kiedy jestem na insulinie, prawie zawsze mam nie wyrównane poziomy zwłaszcza nad ranem i to jest problem z którym nie mogę sobie poradzić. Po tylu latach choroby doszły u mnie nieodwracalne powikłania, mam niedoczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze, robią mi się przykurcza stawów.

Kiedy ja zachorowałam na cukrzycę nie było jeszcze takich możliwości leczenia, jak w obecnej chwili są pompy insulinowe, która jest moim największym marzeniem. Jak już przejdę na pompę insulinową na pewno da mi ona lepszy komfort życia, chociażby uwolni mnie od wielokrotnych wstrzyknięć, da mi lepszy sen bez konieczności wstawania i mierzenia cukru nocą. Pomoże zredukować wzrosty i spadki glikemii, ograniczy poziom hba1c,oraz pomoże uniknąć ryzyka powikłań wynikających z niewłaściwej kontroli.

Jeśli chodzi o wysiłek fizyczny to jestem za jak najbardziej, bo w cukrzycy powinno się dużo chodzić, uprawiać różne sporty chociażby te mniejsze czy większe, co pozwala nam na lepsze spalanie tłuszczu i utrzymanie prawidłowej masy ciała i prawidłowy poziom cukru we krwi.

Ja jestem na rencie, głównie zajmuję się domem tj. sprzątanie, gotowanie, pranie i robienie wielu czynności. Latem uwielbiam jeździć na wycieczki rowerowe, ale boję się bo mi szybko cukry spadają i muszę często zatrzymywać się i mierzyć cukier. Dużo czasu spędzam w pełnej aktywności na swojej działce.

Danuta
(dane do wiadomości Redakcji)

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Marysia  IP: 83.7.161.xxx(2013-05-13 21:16:10)
Interesujące opowiadanie i dla mnie tym bliższe ,ze ja też mam cukrzycę 19 lat .Jestem na emeryturze ,mam ogród w którym pracuję .Zajmuję się kwiatami ,które dają mnie dużą radość , a dla lepszego funkcjonowania umysłu czytam książki ,które wypożyczam z miejscowej biblioteki. Zyczę powodzenia .


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Cukrzyca i sport: Opowiadanie Danuty
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 28 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line