Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Cukrzyca i sport

Opowiadanie Stefana

dodano: 20 września 2007 r.

Mój ojciec zachorował na cukrzycę typu II, jego leczenie oparte było głownie na lekach doustnych (insulina nie była wtedy rozpowszechniona), brak było poradni specjalistycznych nie było rozpowszechnionej ogólnie wiedzy na temat skutków i sposobów właściwego leczenia i profilaktyki cukrzycy, obserwowałem jak wyniszczała, go choroba, wówczas nie wiedziałem, że i ja mogę zachorować na cukrzycę.

O swojej chorobie dowiedziałem się od lekarza w 1990 roku wtedy mój pierwszy wynik badania krwi wynosił 460 mg/dL. Do lekarza udałem się gdy stwierdziłem, że pomimo bardzo częstego picia napojów słodzonych nie gaszę pragnienia tylko go wzmagam. Lekarz chorób wewnętrznych ustawił mnie na leki doustne, po 5 latach okazało się, że leki nie skutkowały dzięki czemu wylądowałem w szpitalu. Tam trafiłem na bardzo dobrego i życzliwego lekarza diabetologa, który przestawił mnie na insulinę przy okazji załagodził mój bardzo podwyższony ALAT i ASPAT oraz trójglicerydy.

Nie poddawałem się chorobie wiedząc, że życie moje będzie krótsze o te 10 lat postanowiłem zacząć intensywniejsze życie, w 1997 roku zacząłem studia na wydziale prawa, które ukończyłem, pamiętam jak robiłem sobie zastrzyki w ubikacjach; na uczelni i w pociągu bojąc się, że ktoś mnie nakryje, jak unikałem słodzenia herbaty czy kawy tłumacząc, że się odchudzam, w pracy ukrywałem moją chorobę bojąc się, że może ona w najmniej oczekiwanym momencie uwidocznić się, zamanifestować swoją obecność.

Zacząłem również uprawiać biegi, a właściwie marszobiegi na początku 3 km , później 6 km a na końcu 15 km. Biegałem co drugi dzień, w tym czasie spadły mi poziomy glukozy, trójglicerydy i cholesterolu, musiałem wydatnie zmniejszyć dawki insuliny prawie o połowę, poziomy glukozy nagle się wyrównały nie było wahnięć ani górę ani w dół.

Dzisiaj z perspektywy patrzę na tą moją chorobę inaczej, bardziej świadomie z większym poczuciem zaufania do medycyny. Myślę sobie, że gdyby mój ojciec żył w moich czasach cieszyłby się długo jeszcze widokiem swoich wnuków.

Pozdrawiam
Stefan
(dane do wiadomości Redakcji)

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

XXII Zjazd Polskiego Towarzystwa Diabetologicznegomojacukrzyca.org - Cukrzyca i sport: Opowiadanie Stefana
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Nowość!
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2021 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 22 kwietnia 2021 r.

Zadaj pytanie on-line