Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Cukrzyca i sport

Opowiadanie Maćka

dodano: 19 września 2007 r.

Mam 23 lata. Moje zmagania z cukrzycą zaczęły się 4 lata temu. Rozpoznanie nastąpiło w bardzo przypadkowy sposób. W liceum na zwykłych badaniach ciągle miałem podniesione ciśnienie, więc zostałem skierowany do kardiologa a ten od razu zlecił badanie krwi. No cóż ilość cukru była znacznie podniesiona 200. Pani doktor(lekarz rodzinny) stwierdziła, że to może być pomyłka w laboratorium, więc badanie powtórzono. Za drugim razem cukier był w normie. Diagnoza - jest pan zdrowy. Niestety nie pierwszy raz pani doktor pokazała się z kiepskiej strony. Na szczęście pielęgniarka nie zlekceważyła moich wyników. Po serii pomiarów cukru glukometrem było wiadomo, że zdrowy to ja nie jestem. Zostałem skierowany do diabetologa.

Był piękny słoneczny lipiec a ja leżałem w szpitalu z rozpoznaną cukrzycą typu 1- wdrażano mnie w insulinę. Po 5 dniach razem z zestawem penów i odpowiednim przeszkoleniem zostałem wypisany.

I tak zaczęło się moje życie z cukrzycą, które tak naprawdę wiele się nie zmieniło.

Zawsze lubiłem jeździć na rowerze i tak pozostało. W końcu ruch dla cukrzyka jest bardzo ważny, a rower jest moją życiową pasją. Czasem, gdy mówiłem ludziom, że mam cukrzycę patrzyli na mnie ze zdziwieniem. Nie zaprzestałem startów w maratonach rowerowych co więcej w tym roku po solidnych treningach znacznie podniosłem swoje wyniki. 100 km w górach czy 200 na szosie to żaden problem (oczywiście w jeden dzień). Czasem po zawodach moje cukry były trochę zwariowane, ale cóż trzeba się poświęcać dla pasji. Znacznie więcej czasu poświęcam na trening (wtedy mam dobre cukry) niż na zawody.

Na pewno mam lepszą kondycję niż wielu zdrowych ludzi. W ciągu roku akademickiego codziennie pokonuje drogę z domu na uczelnie na rowerze. Jakieś 18 km w jedną stronę. Przy aktualnych remontach w Krakowie i szybkości komunikacji zbiorowej to rower jest szybszy. Poza tym nigdy nie muszę czekać na przystanku - siadam i jadę. Niezależnie od pogody czy pory roku, wystarczy mieć odpowiednie ubranie i jazda. Jeśli tylko jest taka możliwość to korzystam z roweru a nie z auta czy pociągów itp.

Problem hipoglikemii w zasadzie jest mi obcy, jeśli tylko zaczynam czuć, że opuszczają mnie siły to podaję jakieś węglowodany.

W codziennym życiu nie odczuwam jakiś problemów związanych z cukrzycą. Jedynie ograniczenia w jedzeniu mnie czasem wkurzają no i jeszcze to, że nie mogę zrobić zawodowego prawa jazdy. Ale można z tym żyć.

Na start dostałem 2 jednostki Humalogu przed każdym posiłkiem tj. jakieś 3 razy dziennie do tego Humalin R na noc. Jednak po jakimś roku dwóch zwiększyłem dawkę do 3-4 jednostek. Tak pozostało do ostatniego piątku (14.09.07) kiedy miałem wizytę u lekarza. Okazało się, że jest inny doktor w zastępstwie. Pomyślałem, że co to za różnica, jednak myliłem się. Po zapoznaniu się z historią choroby oraz konsultacjach z innym lekarzami postanowił podważyć pierwszą diagnozę - być może wystarczą tabletki. Dostałem receptę i wytyczne jak postępować.

Od kilku dni nie biorę insuliny a moje cukry są nawet lepsze. Czyżby jednak 2 a nie 1? Na to wygląda. Jeśli tylko pilnuje ilość posiłku to cukier jest bardzo dobry tj. do 125 po posiłku. Oczywiście mam też teraz pewne ograniczenia - jeśli zaplanuje trening i zjem dużo węglowodanów to już muszę go zrobić bo inaczej cukier rośnie do nieakceptowanych wartości. Ale na razie jest dobrze, nawet bardzo dobrze. Jak będzie dalej? Zobaczymy, mam nadzieję, że tabletki będą wystarczające jeszcze przez długi czas ;-)

Maciek
(dane do wiadomości Redakcji)

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Cukrzyca i sport: Opowiadanie Maćka
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 28 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line