Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Zdrowe Nogi

Stopy dziecka i nastolatka

dodano: 23 lipca 2007 r., źródło: Zdrowe Nogi nr 2 (15) 2007

Zdrowe Nogi

99% dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami. Mimo to w wieku dorosłym wiele osób ma problemy ze stopami. Dlaczego tak się dzieje? Stopa dziecka różni się od stopy dorosłego. Proces rozwoju stopy dziecka charakteryzuje się tym, że wraz z wiekiem chrząstki, które początkowo są bardzo miękkie, łatwe do formowania, twardnieją. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniego obuwia, które zapewni prawidłowy rozwój stopy. Zbyt małe buty uciskają stopę i prowadzą do deformacji palców, mogą zakłócać krążenie. Specjaliści zalecają, by but był o ok. 12mm dłuższy od stopy dziecka. Dzięki prawidłowemu osadzeniu buta możemy uniknąć zniekształceń palców i stopy. Należy obserwować czy na stopie dziecka nie pojawiły się odciski lub otarcia, gdyż to może być oznaką tego, że but jest źle dobrany.

U dzieci mogą pojawić się też takie dolegliwości, jak wrastające paznokcie, zapalenia, czy pocenie się stóp. By przeciwdziałać wrastaniu paznokci, ważne jest by rodzice właściwie je obcinali swoim pociechom. Najczęściej obserwowanym błędem jest przycinanie paznokci na okrągło, co łatwo może spowodować wrastanie. Jeśli dziecku wrasta paznokieć pomocy należy szukać w profesjonalnym gabinecie pielęgnacji stóp. Fachowiec pomoże – z praktyki wiadomo, że często wystarczy tamponowanie paznokci – w ten sposób można pomóc maluchom poniżej 1 roku życia, u których stwierdzono wrastanie paznokci.

Rodzice powinni pamiętać też o edukowaniu dziecka wtedy, gdy obcina ono paznokcie samodzielnie, należy zwracać uwagę, by nie były obcięte za krótko, a ich rogi nie odstawały. Wskazówka ta jest szczególnie ważna w odniesieniu do nastolatków, głównie chłopców, spędzających większą część dnia na kopaniu za piłką. Z praktyki polskich specjalistów pielęgnacji stóp wynika, że dużą grupą pacjentów ich gabinetów są właśnie osoby pomiędzy 12 a 18 rokiem życia. W tych przypadkach najlepszą metodą terapii jest korekcja za pomocą klamer na wrastające paznokcie.

Kolejnym problemem są pocące się stopy, na co cierpi głównie młodzież. Buty sportowe, tak chętnie noszone przez nastolatków i przez dzieci, często zrobione są z materiałów, które nie „oddychają”. To samą wadę mają syntetyczne skarpetki. W obu przypadkach niemożliwa jest wymiana powietrza. W bucie tworzy się „gorący klimat”. Następstwem tego jest wzrost potliwości stóp, a powstałe na skutek potu bakterie odpowiadają za pojawienie się nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo podwyższa się ryzyko zakażenia grzybicą stóp, gdyż grzyby w takim środowisku znajdują optymalne warunki rozwoju. Nie ma przeciwwskazań, by młodych pacjentów przekonać do stosowania specjalistycznych preparatów do pielęgnacji stóp. Dużą skuteczność w zwalczaniu nadmiernej potliwości stóp wykazują GEHWOL MED Krem intensywnie odświeżający (w pierwszej kolejności zapobiega on powstawaniu potliwości stóp, w drugiej ogranicza nieprzyjemny zapach) lub GEHWOL FUSSKRAFT GRŰN Balsam odświeżający, który dzięki zawartej w nim formule DEOZINK ogranicza przede wszystkim przykry zapach oraz nadmierne pocenie się stóp.

Profilaktycznie, jak również przy problemach ze stopami pomocy możemy szukać u specjalistów pielęgnacji stóp. Jednocześnie otrzymamy też od nich praktyczne wskazówki jak dbać o stopy i jakich produktów do ich pielęgnacji używać.

Opracowanie: Aneta Drzażdżyńska

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Zdrowe Nogi: Stopy dziecka i nastolatka
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 20 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line