Trasa wycieczki obejmowała zwiedzanie Malborka ze szczególnym zwróceniem uwagi na gotycki zamek w Malborku wzniesiony przez Krzyżaków w latach 1274-1457, który jest jedną z największych twierdz średniowiecznej Europy i przykładem średniowiecznej architektury obronnej.
W drugim dniu wycieczkę rozpoczęto zwiedzaniem historycznej dzielnicy Gdańska ze starym portem i symbolem trójmiejskiej metropolii - Żurawiem. Spacerując Długim Targiem mieliśmy okazję obejrzeć słynną fontannę Neptuna i Dwór Artusa - miejsce spotkań kupców przybywających do Gdańska za czasów istnienia Ligi Hanzeatyckiej. Następnie przewodnik zaprowadził nas do Ratusza Głównego Miasta i Arsenału. Kolejny przystanek to największa ceglana świątynia Europy - kościół Najświętszej Marii Panny ze słynnym zegarem astronomicznym. Po drodze zobaczyliśmy również Drzewo Milenijne, a spacer czarującą ulicą Mariacką był doskonałą okazją do kupna przepięknych wyrobów z bursztynu.
Na Placu Solidarności, w miejscu, skąd rozpoczęła się batalia o wolność i demokrację w Europie Środkowej obejrzeliśmy Pomnik Ofiar Grudnia 70.
Dalej podróż wiodła na północ w kierunku Oliwy, przez dzielnicę Wrzeszcz-miejsce urodzenia noblisty Gűntera Grassa.
W Oliwie zobaczyliśmy dom rodzinny Lecha Wałęsy - pracownika Stoczni Gdańskiej, lidera Solidarności i wreszcie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990-1995 i katedrę oliwską.
Kolejnym przystankiem była Gdynia - ważny polski port morski, z dwoma niezwykłymi muzeami-statkami: żaglowcem "Dar Pomorza" i okrętem wojennym "Błyskawica". W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy ujściu Wisły, celem obejrzenia pomnika obrońców Westerplatte, wzniesionego w miejscu działań wojennych rozpoczynających II wojnę światową. Jest to symboliczne miejsce upamiętniające heroiczną obronę Polaków przed agresją niemiecką.
Z Gdyni trasa wycieczki wiodła do słynnego bałtyckiego kurortu - Sopotu. Tu, korzystając z chwili wytchnienia mieliśmy okazję zjeść krótki lunch, wypić filiżankę kawy rozkoszując się atmosferą nadmorskiego miasta.
W godzinach rannych trzeciego dnia wycieczki zwiedziliśmy Westerplatte gdzie dopłynęliśmy statkiem. To tu 1 września 1939 r. niemiecki okręt wojenny Schleswig-Holstein otworzył ogień w kierunku baz Polskiej Marynarki Wojennej rozpoczynając tym samym II wojnę światową. Fakt ten upamiętnia pomnik wzniesiony w 1966 r., poświęcony obrońcom Westerplatte, którzy w nierównej walce z najeźdźcą heroicznie bronili miasta.
Kolejnym przystankiem na trasie naszych wojażów znalazł się Toruń, zwany "perłą północnego gotyku", cieszy się mniejszą popularnością niż Kraków czy Gdańsk, a jest nie mniej piękny i czarujący. Nasz doświadczony przewodnik nie tylko pokazał nam najcenniejsze zabytki miasta, lecz również szczegóły, bez których wizyta w Toruniu nie byłaby pełna. Spacerując po Starym Mieście zobaczyliśmy wspaniały przykład średniowiecznej architektury mieszczańskiej - staromiejski ratusz, Dwór Artusa, kościół Św. Ducha, dom Mikołaja Kopernika, Krzywą Wieżę, Bramę Mostową, pomnik Mikołaja Kopernika, Kamienicę pod Gwiazdą i katedrę św.św. Janów.
Toruń znany jest także z doskonałych pierników, wypiekanych według starodawnych receptur. Zakupiliśmy tych słodyczy dla rodzin i znajomych odpowiednią ilość, bo jak wszystkim wiadomo diabetykom można tylko na takie smakołyki popatrzeć. Natomiast nie odmówiliśmy sobie przyjemności zjedzenia obiadu w Hotelu Pod Trzema Koronami gdzie przebywali: Królowa Maria Kazimiera, Król August Mocny i Car Piotr Wielki. To od ich wizyt hotel otrzymał nazwę "Trzy Korony". Diabetycy muszą przestrzegać prawidłowego leczenia i diety, ponieważ niewłaściwie leczona lub nieleczona cukrzyca może doprowadzić do uszkodzenia między innymi wzroku, serca i nerek.
Podstawową rolę w prawidłowym leczeniu tej choroby odgrywa edukacja pacjentów w zakresie żywienia, wpływu wysiłku fizycznego na poziom glukozy i samokontroli, czyli mierzenia poziomu glukozy w warunkach domowych. Umożliwia to pacjentowi samodzielne kontrolowanie choroby i we współpracy z lekarzem osiągniecie znacznie lepszych efektów leczenia oraz poprawę jakości życia.
W czasie podróży Zarząd Stowarzyszenia przeprowadził test z wiedzy o chorobie. Poprawne odpowiedzi były nagradzane upominkami.
Przez całą drogę oraz w spotkaniu integracyjnym czas umilał zespół śpiewaczy "ECHO".
Zwiedzając kolejne miasta do nagłośnienia wypowiedzi przewodnika używano przenośny sprzęt nagłaśniający ufundowany przez Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju.
Organizatorem wycieczki było buskie Biuro Podróży "L-TOUR".
Uczestnicy wycieczki składają podziękowanie organizatorom i darczyńcom.
PSD w Busku Zdroju zaprasza swoich członków i sympatyków na zebrania, które odbywają się w świetlicy szpitala miejskiego w każdy ostatni piątek miesiąca o godzinie 16.00, oraz na spotkania na basenie miejskim w każdą środę i sobotę tygodnia.
~ed~
PSD w Busku Zdroju
ul. Waryńskiego 38
28-100 Busko-Zdrój
e-mail: busko@busko-zdroj.com
Tadeusz Ura tel. 602505965
Serwis "Moja Cukrzyca" nie ponosi odpowiedzialności za treść komunikatu. Komunikat przesłano na adres e-mail Redakcji "Moja Cukrzyca" i zamieszczono bezpłatnie.