Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Bardziej opłaca się amputacja niż leczenie!

źródło: Dziennik Polski (11.04.07), 15 kwietnia 2007 r.


Diabetolog za leczenie stopy cukrzycowej dostaje 280 punktów, a chirurg za jej amputację aż 390. Wyceny Narodowego Funduszu Zdrowia sięgają absurdu.

Stopa cukrzycowa to bardzo poważne powikłanie cukrzycy. Choroba powoduje zmiany w zakresie tkanek miękkich, kości i skóry. Rzeczywiście, jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było innego wyjścia - zakażoną, wręcz gnijącą, niefunkcjonującą stopę musiano amputować, skazując chorego na trwałe inwalidztwo.

- W Polsce nadal, w około 50 procentach przypadków, stopy cukrzycowe są amputowane - ubolewa prof. Jacek Sieradzki, kierownik Kliniki Chorób Metabolicznych Collegium Medicum UJ. - A przecież okazało się, że właściwym sposobem rozwiązania problemu jest stworzenie wielospecjalistycznych zespołów, składających się m.in. z diabetologa, pielęgniarki, chirurga, ortopedy, rehabilitanta. Niezbędny jest również specjalistyczny sprzęt. W Polsce działają cztery takie ośrodki: w Krakowie, Warszawie, Gdańsku i Poznaniu. W nich procent amputacji sięga zera!

Narodowy Fundusz Zdrowia nie dostrzegł jednak ani problemu, ani tego, że ma on rozwiązanie. W katalogach świadczeń zabrakło takiego kompleksowego, wielospecjalistycznego leczenia stopy cukrzycowej. Wyceniono jedynie świadczenia wykonywane w tym zakresie przez diabetologa. Na 280 punktów. A chirurg za wykonanie amputacji otrzymuje 390 punktów.

- Amputacja powinna być ostatecznością - podkreśla prof. Sieradzki. - To osobista tragedia pacjenta, jest to też problem społeczny. Po amputacji trzeba chorego zaopatrzyć ortopedycznie, rehabilitować, a później, prawdopodobnie, będzie musiał dostać rentę. Korzyści z leczenia stopy są oczywiste, ale jest ono niżej wyceniane, choć jest bardzo kosztowne. Drogie są opatrunki i specjalnie dobierane antybiotyki, kosztują drobne interwencje chirurgiczne oraz opieka rehabilitanta.

Z tym, że wycena NFZ to absurd, zgadza się rzeczniczka funduszu Jolanta Kocjan. - To sprzeczne z logiką - przyznaje. - Ale za obecnie obowiązujące wyceny odpowiada poprzedni prezes funduszu. Już niedługo rozpoczną się prace nad zmianą zasad kontraktowania na przyszły rok. Takie sprawy będą uwzględniane, przecież ważniejsze jest leczenie niż amputacja. Nowe zasady będą przekazywane do konsultacji społecznych prawdopodobnie w maju lub czerwcu.

KOSS, Dziennik Polski

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Dawid  IP: 87.7.199.xxx(2007-05-15 11:35:50)
Daje 100 punktów na leczenie, bo amputacja to tylko ostateczność!!! I jeżeli możemy jej uniknąć, to nie widzę przeciwskazań.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Bardziej opłaca się amputacja niż leczenie!
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 3 grudnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line