Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik 'Diabetyk' nr 3 (137) 2007

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę i lekarzy pierwszego kontaktuZ przyjemnością prezentujemy nowy, marcowy "diabetyk", można w nim bowiem znaleźć m.in. kontynuację niezwykłego "Pompowego Poradnika Terapeutycznego", w którym podpowiadamy, jak wybrać najlepszą dla siebie pompę insulinową; w rubryce o odżywianiu polecamy artykuł z nowego cyklu "Najzdrowsze produkty dla osób z cukrzycą", a poprzez artykuł "Ćwiczymy stopy" zachęcamy do aktywności, która wzmocni stopy, usprawni krążenie, zwiększy ruchomość palców itp. Dla osób używających pompy insulinowe przygotowaliśmy kolejne przepisy kulinarne (tym razem pełny zestaw obiadowy z frytkami).

Okładka:

Miesięcznik Diabetyk nr 3
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Alkohol a cukrzyca (cz. 1)
Alkohol jest substancją, która wcale nie jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. U osób z cukrzycą, z powodu zaburzeń metabolicznych, wpływ alkoholu jest o wiele bardziej szkodliwy niż u osób bez tej choroby.

Alkohol może wywoływać zaburzenia glikemii: hipo- lub hiperglikemię. Największym zagrożeniem jest jednak hipoglikemia. Ponadto, duże dawki alkoholu działają niekorzystnie m.in. zwiększając ciśnienie tętnicze krwi oraz ryzyko rozwoju miażdżycy i niedokrwiennej choroby serca.

Przyczyny otyłości
Otyłość jest istotnym problemem zdrowotnym w większości krajów wysoko rozwiniętych (dotyczy ponad połowy ogólnej populacji tych krajów). Uwarunkowana jest wieloma czynnikami metabolicznymi, psychologicznymi i środowiskowymi. Otyłość wtórna występuje w zaburzeniach endokrynologicznych, chorobach podwzgórza, zespołach genetycznych oraz z powodu niektórych leków. U ponad 90% otyłych przyczyną otyłości jest dodatni bilans energetyczny wynikający z nadmiernej podaży pożywienia w stosunku do potrzeb organizmu.

Wybór rodzaju pompy do ciągłego podskórnego wlewu insuliny
Nowoczesne modele osobistych pomp insulinowych posiadają najważniejsze funkcje, które mają znaczenie w jakości leczenia ciągłym podskórnym wlewem . Jednak indywidualne potrzeby użytkownika mogą znacząco wpłynąć na ostateczny wybór sprzętu. Istotne jest określenie swoich potrzeb, jak konieczność wysokiej dokładności dawkowania insuliny, zabezpieczenia pompy, system alarmów przypominających o bolusie lub pomiarze glikemii, lub chęć korzystania z kalkulatora bolusa. W zależności od wymogów użytkownika, można dobrać taki model pompy, który będzie spełniał określone oczekiwania.

Najzdrowsze produkty dla osób z cukrzycą (NOWY CYKL)
Pomidory
Podobnie jak płatki owsiane można nazwać dietetyczną gwiazdą wśród produktów zbożowych, tak pomidory można nazwać dietetyczną gwiazdą wśród warzyw.

Są one polecane wszystkim, a szczególnie osobom z cukrzycą. Pomidory dostarczają bardzo mało kalorii. 100 g pomidorów to jedynie 15 kcal, czyli jeden średni pomidor (ważący 150 g) wzbogaca naszą dietę tylko o 23 kcal, o 4 g węglowodanów przyswajalnych, czyli o 0,4 wymiennika węglowodanowego (WW) . Pomidory są więc wymarzonym warzywem dla osób z cukrzycą zwłaszcza tych, którym lekarz zaleca zmniejszenie masy ciała.

James Brown - człowiek legenda
James Brown był największą legendą soulu, twórcą funka, ojcem chrzestnym hip hopu i rapu, wspaniałym artystą, a także bardzo barwną i kontrowersyjną postacią. Jego przeboje I Feel Good, Sex Machine czy Living In America znają wszyscy. Niewiele osób wie, że przez ostatnie lata życia leczył się na cukrzycę - która zresztą nie przeszkadzała mu w aktywnym życiu i pracy artystycznej.

Typy organizmu w ajurwedzie - VATA
Typ Vata to osoba szczupłej i kruchej budowy ciała, o jasnej karnacji, ruchliwa, o suchej cerze, zimnych dłoniach i stopach. Szybko mówi i szybko chodzi, ma twórczy i bystry umysł, bogatą wyobraźnię, łatwość przyswajania nowej wiedzy, ale i łatwość zapominania. Charakteryzują ją nadpobudliwość, skłonność do płytkiego snu, działania pod wpływem impulsów, zmienność nastrojów, nawał chaotycznych myśli, radość życia i entuzjazm w stanie równowagi.

Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik 'Diabetyk' nr 3 (137) 2007
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 20 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line