Produkowana w komórkach beta trzustki insulina, umożliwia większości komórek naszego organizmu wykorzystywanie glukozy jako "paliwa". Jej brak lub nieprawidłowe działanie pozbawia nasz organizm energii, a niewykorzystana glukoza gromadzi się we krwi. Duża ilość glukozy we krwi zmusza nerki do usuwania jej nadmiaru - pojawia się cukromocz i inne objawy choroby.
Kiedy organizm przestaje produkować insulinę, musi być ona dostarczana z zewnątrz w postaci zastrzyków insuliny lub za pomocą pompy insulinowej. W przypadku zaburzeń wydzielania insuliny i przyswajania cukru, stosowane są leki doustne i/lub zastrzyki insuliny. Jednak stosowanie tych leków nie prowadzi do wyleczenia cukrzycy. Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, ale systematyczne stosowanie odpowiedniej terapii umożliwia choremu prawidłowe funkcjonowanie.
Prawidłowe i systematyczne leczenie jest niezbędne w terapii cukrzycy. Zaniedbana, może powodować poważne powikłania zdrowotne, w tym choroby układu krążenia, wzroku, nerek. Cukrzyca jest główną przyczyną amputacji kończyn dolnych, utraty wzroku u osób dorosłych. Niektóre z tych problemów mogą wystąpić już u nastolatków, którzy na cukrzycę zachorowali we wczesnym dzieciństwie. Dlatego tak ważne jest stworzenie odpowiednich warunków, w których młody człowiek może właściwie dbać o swoje zdrowie. Nieoceniona w tym zakresie jest pomoc nauczycieli.
Tekst zamieszczono za zgodą Redakcji Magazynu "PEN".