Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Zdrowe Nogi

Niebezpieczeństwo poparzenia

źródło: Zdrowe Nogi nr 1 (14) 2007

Zdrowe Nogi

Po wyczerpującym dniu gorąca kąpiel może przynieść ukojenie zmysłom i duszy. Jednak ostrożnie: pamiętajmy o doborze właściwej temperatury wody, by uniknąć poparzeniu.

Dawno, dawno temu, rytualne kąpiele oczyszczania miały podłoże religijne. Dzisiejsza kąpiel i prysznic oprócz mycia służą również odprężeniu i pielęgnacji skóry. Specjalne dodatki: olejki eteryczne, sole lub tabletki musujące mają jeszcze bardziej wzmocnić dobroczynne działanie kąpieli.

Taka odprężająca kąpiel może być równie piękna, jak niebezpieczna: w krajach europejskich, co roku do szpitali trafia szpitali ok. 3.000 dzieci z poparzeniami i oparzeniami. 80 % wszystkich wypadków ma miejsce w kuchni i w łazience. W grupie podwyższonego ryzyka poparzeń, oprócz dzieci i osób starszych znajdują się osoby chorujące na cukrzycę. Powodem jest polineuropatia cukrzycowa, na którą cierpi trzy czwarte wszystkich diabetyków. Zaburzenie to związane jest z nieodwracalnym uszkodzeniem nerwów w nogach i stopach, co powoduje zmniejszenie lub brak zdolności odczuwania bólu i wyczuwania temperatury.

Uszkodzenie nerwów powoduje wyłączenie naturalnego systemu alarmowego, w ten sposób nawet głębokie rany lub poparzenia mogą być niewyczuwalne dla chorego na cukrzycę.

Dla zminimalizowania ryzyka wypadku, warto jest stosować się do następujących rad:
 • Po napełnieniu wanny wodą koniecznie sprawdzić temperaturę (350C-370C)
 • Czas kąpieli nie powinien być za bardzo wydłużony
 • Kąpiel stóp u diabetyków może trwać maksymalnie 5 minut
 • Kurek do ciepłej wody nigdy nie powinien być odkręcony maksymalnie na "gorącą pozycję"
 • Uwaga! Butelki termoforowe z gorącą wodą dokładnie zamknąć. Do termoforu nigdy nie nalewać wody o temperaturze wyższej niż 500C


Olej CBD suplement diety w kroplach i codziennym użytkowaniu

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Zdrowe Nogi: Niebezpieczeństwo poparzenia
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 28 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line