Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Zdrowe Nogi

Stopy dziecka

źródło: Zdrowe Nogi nr 3 (13) 2006

Zdrowe Nogi

Czy jest coś czego się nie robi dla zdrowia dziecka? Pediatra przeprowadza rutynowe badanie. Stomatolog sprawdza zęby. Od noworodka do dziecka w wieku szkolnym oferowany jest program opieki. Zdrowie do głowy po stopy? Nie całkiem, gdyż stopy w całym tym medycznym procesie nie odgrywają żadnej roli. Mimo iż ok. 65 % dzieci między dziesiątym i dwunastym rokiem życia cierpi na skrzywienia i zdeformowania stóp.

Nasze stopy nie mają lekko. Noszą nas przez całe życie, mimo iż nie dbamy o nie jakoś szczególnie. Dopiero problemy zdrowotne uświadamiają nam, że stopy "donośną" rolę, w dosłownym słowa tego znaczeniu, odgrywają w naszym życiu. Skupimy się tutaj na wczesnym wieku, gdyż znaczna część późniejszych dolegliwości związanych ze stopami zaczyna się w wieku dziecięcym. We właściwym czasie rozpoznane np.: płaska stopa czy poprzecznie płaska są możliwe do skorygowania. Co jest więc nie tak ze stopą w wieku dziecięcym?
 • 65% dzieci nosi źle dobrane obuwie. Buty są albo za małe albo za duże, albo też za szeroko uszyte, tak że nie dają stopie właściwego oparcia.
 • Dzieci ruszają się za mało. Stopom brakuje naturalnego treningu, jak mają np. przy bieganiu na bosaka.
Kiedy but uciska

Ludzka stopa jest kompleksowym odkryciem natury. Musi ruszać się na wszystkie strony, a jednocześnie w każdej pozycji musi być stabilna. Ponieważ stopa dziecka do szóstego roku życia nie jest jeszcze do końca formowana, to niewłaściwie dopasowane obuwie może te podstawowe funkcje znacząco naruszyć. Przez za ciasne lub za szerokie buty stopa dziecka nie może już właściwie się rozwijać, przednia część stopy zostaje ściśnięta i sprawia wrażenie jakby spęczniała, bądź też jest poprzecznie płaska. Jeśli w tej fazie wzrostu mięsnie i węzła stóp będą źle ku górze obciążone, może to w dłuższym czasie pociągnąć za sobą dolegliwości w innych stawach takich jak kolano, biodra, plecy, kręgi szyjne.

Na co rodzice powinni zwracać uwagę przy zakupie butów?

Często zdarza się, że rodzice przegapiają ten właściwy moment na kupienie dziecku nowych butów. Stopy dziecka rosną miesięcznie do dwóch milimetrów, co odpowiada około trzem parom butów rocznie. Proces wzrostu stopy następuje właściwie stopniowo, tak więc dziecko szybko się przyzwyczaja i bardzo rzadko skarży się na za ciasne buty. Dlatego też rodzice powinni w regularnych odstępach czasu kontrolować, czy but nie uciska. Przede wszystkim na dużym palcu tworzą się lekko zapalne miejsca ucisku albo pojawia się problem wrastających paznokci. W takich przypadkach należy zwrócić się po pomoc do specjalisty pielęgnacji stóp.

Tylko odpowiedniej wielkości i szerokości buty gwarantują dziecku dobre oparcie, co z kolei jest warunkiem dla optymalnego rozwoju stopy.

Jako surowe reguły powinny obowiązywać:
 • But musi być osadzony na stopie sztywno, ale dawać palcom stopy odpowiednio dużo miejsca na swobodne poruszanie się. Podczas stania największy palec nie może być wypychany do przodu, tylko musi mieć jeszcze miejsca na długość ok. 1cm.
 • Pięta nie może wysuwać się z buta podczas chodzenia, w przeciwnym razie palce w bucie robią się szponowate.
 • Podeszwa powinna być giętka, dopasowana do anatomicznych ruchów stopy.
 • Dziecięce stopy mają dokładnie tyle samo gruczołów potowych co stopy dorosłego. Dlatego też powinno się zwrócić uwagę na oddychający materiał, z którego zrobione są buty.
Ze zrozumiałych względów rodzice nie chcą co parę miesięcy kupować dziecku butów, dlatego też chętnie kupują buty o numer większe. Niestety jest to ogromny błąd! W za dużym bucie stopa nie ma pewnego oparcia, wysuwa się do przodu. W za szerokim bucie natomiast pięta nie ma żadnego oparcia. Dlatego: za duże i za szerokie dziecięce buty są tak samo niezdrowe jak za małe.

Stopy potrzebują ruchu

Dzieci mają naturalną potrzebę ruchu. Niestety na skutek naszego współczesnego sposobu życia jest ona coraz bardziej ograniczana. Zamiast biec przez trawnik dzieci coraz częściej muszą się w mieście zachowywać spokojnie. Często ku cierpieniu stóp. Zamiast na piechotę do szkoły, przedszkola jeździ się samochodem, bądź też autobusem. Potem to już tylko siedzieć, siedzieć, siedzieć: przy odrabianiu lekcji, przed komputerem czy telewizorem. Niestety bez naturalnego ruchu uniemożliwiony jest prawidłowy rozwój stóp dziecka. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że taki ubogi w ruch styl życia prowadzi często do nadwagi, co dodatkowo obciąża stopy. Najlepiej rozwijają się stopy dziecka wówczas, gdy zapewni się im możliwie dużo ruchu. Najbardziej optymalny trening dla stóp to bieganie boso po naturalnym podłożu, jak np.: trawa czy piasek. Żaden but nie przeszkadza wówczas naturalnemu ruchowi stopy. Musi ona również ciągle nastawiać się na wszelakie małe nierówności, co z kolei wspiera rozwój mięśni i usprawnia ruchliwość stawów palców i kostki stopy.

Źródło: GEHWOL JURNAL, Oktober 2003
Tłumaczenie: Katarzyna Antosz
Opracowanie: Aneta Drzażdżyńska

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Zdrowe Nogi: Stopy dziecka
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 20 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line