Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Zobacz nagranie 5. Wirtualnej Konferencji mojacukrzyca.org

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Żelazo i ryzyko chorób serca u cukrzyków

źródło: Onet.pl (16.01.07), 16 stycznia 2007 r.


Spożywanie czerwonego mięsa i innych potraw, które zawierają dużo żelaza w postaci hemu, czerwonego barwnika krwi, jak np. wątróbka drobiowa, może podnosić ryzyko choroby serca u osób z cukrzycą - informują badacze na łamach pisma "Diabetes Care".

Choroby serca i układu krążenia należą do najczęstszych powikłań cukrzycy, choroby polegającej na zaburzeniach w metabolizmie glukozy. Jak szacują lekarze, cukrzyca 2-3 razy podnosi ryzyko zgonu z powodu zawału serca lub udaru mózgu.

Teraz naukowcy z Harvard School of Public Health w Bostonie zauważyli związek między wyższym ryzykiem zachorowania na serce wśród pacjentów z cukrzycą, a ich dietą bogatą w czerwone mięso i inne produkty zawierające żelazo, zwłaszcza w postaci hemu, czerwonego barwnika krwi. Dane do analizy zebrano w grupie 6161 pielęgniarek biorących udział w długoletnim badaniu o nazwie "Nurses' Health Study". Wszystkie kobiety cierpiały na cukrzycę typu II, czyli zaburzenie w metabolizmie glukozy pojawiające się najczęściej w wieku dorosłym wskutek złej diety, nadwagi i braku ruchu. W ciągu 20 lat badań odnotowano w tej grupie 550 nowych przypadków choroby serca.

Po uwzględnieniu masy ciała i wieku pacjentek okazało się, że dieta obfitująca w czerwone mięso i inne pokarmy zawierające dużo żelaza w formie hemu, miała związek z wyższym ryzykiem zachorowania na serce. Kobiety, które spożywały największe ilości żelaza w tej postaci były o 50 proc. bardziej narażone na chorobę serca niż kobiety z grupy o najniższej konsumpcji tego pierwiastka. Związek ten był szczególnie silny dla pacjentek po menopauzie.

Autorzy pracy spekulują, że zaburzenia metaboliczne występujące u osób chorych na cukrzycę mogą prawdopodobnie nasilać negatywny wpływ nadmiaru żelaza na serce.

Jak zaznaczają, najnowsze badania nie dowodzą jeszcze, iż duże spożycie żelaza w postaci hemu powoduje chorobę serca, a jedynie wskazują, że ma z nią związek - podkreślają naukowcy. Mimo to są oni zdania, że ograniczenie tego pierwiastka w diecie będzie mądrą decyzją w przypadku cukrzyków.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Żelazo i ryzyko chorób serca u cukrzyków
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 20 listopada 2024 r.

Zadaj pytanie on-line