Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Zobacz nagranie 5. Wirtualnej Konferencji mojacukrzyca.org

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Zespół Suchego Oka - sprawdź jak go uniknąć

źródło: Newsrm.tv, dodano: 2 stycznia 2019 r.


newsrm.tvSpędzasz długie godziny przy komputerze bez robienia przerw, nosisz soczewki kontaktowe, palisz papierosy, przekroczyłeś 40 rok życia? To jedne z czynników, które powodują wydzielanie mniejszej ilości łez. A to może skutkować Zespołem Suchego Oka. Czym jest ZSO i jak się go leczy?

Zespół Suchego Oka spowodowany jest zaburzeniami filmu łzowego. Film łzowy jest to emulsja, która pokrywa powierzchnię oka, czyli rogówkę, wytwarzana przez kilka gruczołów. Składa się z kilku frakcji: frakcji mucynowej, dużej, wodnej i najmniejszej warstwy tłuszczowej. W zależności od tego, która frakcja jest zaburzona, występują różne objawy, które wymagają różnych metod leczenia. Głównym objawem jest mniejsza ilość i nieprawidłowy skład łez, które odpowiadają za nawilżanie naszych oczu.

Zespół suchego oka dotyczy nawet 60% społeczeństwa. Tak jak jest wiele rodzajów ZSO, tak samo nie ma jednej przyczyny, która go powoduje. Mogą to być czynniki środowiskowe jak długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera, zanieczyszczenie powietrza, klimatyzacja czy noszenie szkieł kontaktowych. Różne choroby jak cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów. Przyjmowanie hormonalnej antykoncepcji także może wpływać na nasze oczy. Czy wreszcie czynniki związane ze starzeniem się - menopauza u kobiet, a także fakt, że po 40 roku życia naturalnie nasze oczy produkują mniejszą ilość łez.

Na szczęście sami możemy pomóc naszym oczom. Po pierwsze powinniśmy nauczyć się świadomie mrugać, tak żeby nasze powieki schodziły się, jak zamek błyskawiczny. Pomaga to w nawilżaniu oczu. Gdy pracujemy przy komputerze, należy co 20 minut robić przerwy, odrywać wzrok i kierować go na odległy punkt, po to, żeby rozluźnić akomodację i poprawić jakość powierzchni oka. Można również używać tzw. sztucznych łez, które zastępują te prawdziwe. Zakraplanie można powtarzać nawet kilka razy na dzień. Jeśli te metody nie pomagają, należy udać się do lekarza okulisty, który wskaże odpowiednie leczenie i przepisze właściwe leki.



Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Zespół Suchego Oka - sprawdź jak go uniknąć
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 22 listopada 2024 r.

Zadaj pytanie on-line