Novo Nordisk to globalna firma farmaceutyczna z ponad 90. letnim doświadczeniem w rozwoju innowacji i lider w leczeniu cukrzycy. To dziedzictwo sprawia, że posiadamy doświadczenie i możliwości, aby pomagać osobom na całym świecie pokonywać inne choroby przewlekłe: otyłość, hemofilię i zaburzenia wzrostu. Novo Nordisk z siedzibą w Danii, zatrudnia ponad 43 100 pracowników w 79 krajach, a jej produkty dostępne są na ponad 170 rynkach.
Dr Katarzyna Gajewska wykłada Epidemiologię i Zdrowie Publiczne w Royal College of Surgeons in Ireland: University of Medicine and Health Sciences w Dublinie, oraz pracuje naukowo w School of Public Health, University College Cork, oraz bierze udział w różnych projektach naukowych. W 2020 obroniła pracę doktorską dotyczącą dostępu do leczenia pompami insulinowymi przez dorosłych z cukrzycą typu 1 w Irlandii. Wśród jej naukowych zainteresowań są dostęp do opieki i technologii w leczeniu cukrzycy, ich wpływu na zdrowie i jakość życia, zdrowie psychiczne w chorobach przewlekłych oraz badania jakości opieki zdrowotnej.
Wakacje i podróże mają być odpoczynkiem, a nie dodatkowym stresem dla diabetyka. Nie ma wakacji od cukrzycy i trzeba o niej pamiętać, ale możemy zrobić sobie odpoczynek od presji i rutyny, nawet od typowej diety, bo przecież i tak dieta zagranicą będzie zdecydowanie inna niż w domu.
Trzeba pamiętać o cukrzycy i o tym, żeby być bezpiecznym, żeby mieć dostęp do insuliny. Musimy mieć cel, który jeszcze pozwoli nam się na tych wakacjach trochę wyluzować. Głównym celem powinno być uniknięcie "nagłych powikłań", tj. kwasicy ketonowej i hipoglikemii z utratą przytomności. A jeśli przez te dwa tygodnie będziemy mieć raz wyższe cukry, bo jedliśmy sobie lody, raz niższe, bo coś źle przekalkulowaliśmy, ale wróciliśmy na dobre tory to nic się nie stanie. Pamiętajmy tylko o podstawach bezpieczeństwa: POMIAR i wiedza jakie mam stężenie cukru we krwi to najważniejszy aspekt bezpieczeństwa i INSULINA, która musi być w naszym organizmie. To jest najważniejsze na wakacjach. Musimy korzystać z życia i się świetnie bawić. Byleby bezpiecznie. Potem i tak wrócimy do rutyny - mówi dr Katarzyna Gajewska.
Na wakacje koniecznie spakować trzeba:
- Glukometr (zwykły i zapasowy), paski, lancety, baterie
- Dwa razy więcej insuliny niż myślisz, że będziesz potrzebować
- Etui chłodzące do insuliny
- Zapasowe peny, igiełki
- Paski do sprawdzania obecności ciał ketonowych w organizmie
- Glukagon
- Cukier, glukozowe tabletki lub płynną glukozę
- Zapas swoich lekarstw i nożyczki, plastry, środki dezynfekujące
- Monitoring glikemii - sensory (x2) i akcesoria (ładowarka, serter)
- Ale też koniecznie: glukometr, nakłuwacz i zapas pasków
- Pompa - 2x więcej wkłuć i zbiorników niż myślisz, że będą potrzebne, baterie, zapasowy klips, etui
- Ale też koniecznie: pen z insuliną, którą używasz na co dzień
- Insulina długodziałająca/bazalna
Więcej materiałów edukacyjnych znajdziesz na stronie https://www.dann.edu.pl/pacjent