Był czwartkowy wieczór, 7 września, właśnie minęła godzina 19, strażnicy miejscy z Pragi-Południe kontrolowali okolice mostu Poniatowskiego. Jadąc Wałem Miedzeszyńskim, zauważyli pojazd marki Skoda, który stał z włączonymi światłami awaryjnymi.
- Zauważyliśmy, że kierujący pojazdem siedzi w nienaturalnej pozycji. Zatrzymaliśmy się, aby sprawdzić, co się stało i czy siedzący w pojeździe nie potrzebuje pomocy. Kiedy podeszliśmy do kierowcy, zobaczyliśmy, że ma drgawki i jest zlany potem - mówi starszy inspektor Tomasz Plaskota.
Funkcjonariusze natychmiast wezwali pogotowie ratunkowe i ułożyli mężczyzną w bezpiecznej pozycji. Cały czas informując go, że pogotowie jest już w drodze. Po przyjeździe ratowników, kierowca skody został przetransportowany do karetki. Po dokładnym badaniu stanu zdrowia mężczyzny, ratownicy podjęli decyzję o przewiezieniu go do szpitala.
Objawy, jakie miał mężczyzna są charakterystyczne dla hipoglikemii, czyli spadku poziomu cukru we krwi. Hipoglikemię rozpoznaje się przy obniżeniu stężenia glukozy we krwi poniżej 70 mg/dl (3,9 mmol/l), niezależnie od występowania objawów, które u części osób, zwłaszcza chorujących od wielu lat na cukrzycę typu 1, mogą pojawiać się dopiero przy znacznie niższych wartościach glikemii.
źródło: "One są wśród nas", Dziecko z cukrzycą w szkole i przedszkolu
Ciężka hipoglikemia jest epizodem wymagającym pomocy innej osoby w celu podania węglowodanów, glukagonu lub podjęcia innych działań. Wartości glikemii podczas epizodu mogą być niedostępne, jednak ustąpienie objawów po powrocie glikemii do normy jest uznawane za wystarczający dowód, że epizod był spowodowany niskim stężeniem glukozy we krwi.
Do najczęstszych objawów hipoglikemii należą: pocenie się, uczucie głodu, uczucie słabości, kołatanie serca, niepokój, zaburzenia widzenia, drżenie rąk oraz bóle głowy. Kierowcy z cukrzycą muszą szczególnie dbać o kontrolę poziomu cukru we krwi i nie bagatelizować objawów mogących wskazywać na spadek cukru we krwi. Bardzo ważne jest, aby w samochodzie mieć przy sobie łatwo przyswajalne węglowodany, aby w razie potrzeby móc się zatrzymać i szybko zareagować.