Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Zobacz nagranie 5. Wirtualnej Konferencji mojacukrzyca.org

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Stosowanie wyrobów uciskowych u pacjentów z cukrzycą

Artykuł sponsorowany, dodano: 2 listopada 2020 r.


Częstym problemem, dotykającym osób cierpiących na cukrzycę, są obrzęki kończyn dolnych. W takich przypadkach pomocne mogą okazać się wyroby kompresyjne, takie jak podkolanówki czy pończochy uciskowe. Przybliżamy korzyści z ich noszenia oraz zasady prawidłowego stosowania w przypadku diabetyków.

Kompresjoterapia przy obrzęku obwodowym

Obrzęk obwodowy to wywołany problemami z krążeniem obrzęk stóp, kostek i nóg. W przypadku cukrzycy mogą wywoływać go leki, przyjmowane w leczeniu tego schorzenia. Mogą go powodować także inne, współistniejące z cukrzycą choroby, takie jak niewydolność nerek czy zastoinowa niewydolność serca. Ze względu na złożoną genezę obrzęku obwodowego u osób z cukrzycą konieczna jest konsultacja z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek formy terapii go łagodzącej - w tym terapii uciskowej.

W zmniejszeniu obrzęku obwodowego pomocne są m.in. podkolanówki uciskowe. Ich stosowanie wspomaga przepływ krwi, co w konsekwencji przekłada się na zmniejszenie obrzęku oraz poprawia ogólną kondycję nóg i stóp. Korzystny wpływ stopniowego ucisku na przepływ krwi i zmniejszanie obrzęków potwierdzony jest badaniami - większość diabetyków obserwuje mniejsze obrzęki, gdy nosi uciskowe podkolanówki czy pończochy.

Stosowanie wyrobów uciskowych u pacjentów z cukrzycą

Wyroby uciskowe dla diabetyków - korzyści ze stosowania

Terapia uciskowa u osób z cukrzycą, cierpiących z powodu obrzęku obwodowego, może przynieść zauważalną poprawę komfortu życia. Dlatego jeśli cierpisz z powodu dokuczliwych obrzęków kończyn dolnych, porozmawiaj ze swoim lekarzem o możliwości zastosowania kompresjoterapii w celu ich minimalizacji.

Na rynku znaleźć można specjalistyczne wyroby uciskowe, dostosowane do potrzeb diabetyków. Zapewniają one:
  • obniżenie ryzyka wystąpienia zakrzepicy żył głębokich,
  • zmniejszenie obrzęków nóg,
  • komfort noszenia - wyróżniają się one delikatnymi, niedrażniącymi szwami oraz górnym paskiem, który nie wżyna się w nogę.
Jakie korzyści zapewnia stosowanie skarpet, podkolanówek czy pończoch uciskowych? Poza zmniejszeniem obrzęków w pewnym stopniu chronią one przed rozwojem innych schorzeń - takich jak zakrzepica żył głębokich (ZŻG). Diabetycy są obciążeni większym ryzykiem wystąpienia tej choroby - dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka, chroniąca przed rozwojem tego potencjalnie śmiertelnego schorzenia.

Ponadto wyroby uciskowe przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczonych nóg. Ich noszenie minimalizuje również ryzyko powstawania pajączków - często tworzących się u kobiet w ciąży, w tym tych, u których zdiagnozowano cukrzycę ciążową.

Stosowanie wyrobów uciskowych u pacjentów z cukrzycą

Przeciwwskazania do noszenia wyrobów uciskowych przez osoby z cukrzycą

Stosowanie wyrobów uciskowych przez osoby cierpiące na cukrzycę wymaga konsultacji z lekarzem. Na podstawie badań i wywiadu zweryfikuje on, czy w Twoim przypadku kompresjoterapia jest bezpieczną formą leczenia obrzęków. Lekarz wskaże również, jaki stopień ucisku należy stosować, by osiągnąć oczekiwane rezultaty terapii.

Istnieją jednak konkretne schorzenia, w przypadku których stosowanie kompresji leczniczej może być szkodliwe dla Twojego zdrowia. Wśród przeciwwskazań do noszenia pończoch czy podkolanówek uciskowych wyróżnia się m.in.:
  • zaawansowaną neuropatię cukrzycową,
  • zastoinową niewydolność serca,
  • niewydolność tętniczą kończyn dolnych,
  • ostrą i świeżą zakrzepicę żylną,
  • zakażenia skóry objawiające się silnym wysiękiem.
Nawet jeśli nie cierpisz na żadną z wymienionych wyżej chorób, a Twój lekarz nie widzi przeciwwskazań do stosowania terapii kompresyjnej, zrezygnuj z noszenia wyrobów uciskowych w przypadku wystąpienia dyskomfortu bądź reakcji alergicznej podczas ich noszenia.

Stosowanie wyrobów uciskowych u pacjentów z cukrzycą


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Sylwia B  IP: 31.1.180.xxx(2022-08-26 16:37:30)
Dzien dobry.Pytalam czy przy stopie cukrzycowej z owrzodzeniem moge nosic podkolanowki uciskowe. Nie znalazlam odpowiedzi .Prosze o powazne potraktowanie mojego pytania.Pozdrawiam.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Stosowanie wyrobów uciskowych u pacjentów z cukrzycą
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 20 listopada 2024 r.

Zadaj pytanie on-line