Kompresjoterapia przy obrzęku obwodowym
Obrzęk obwodowy to wywołany problemami z krążeniem obrzęk stóp, kostek i nóg. W przypadku cukrzycy mogą wywoływać go leki, przyjmowane w leczeniu tego schorzenia. Mogą go powodować także inne, współistniejące z cukrzycą choroby, takie jak niewydolność nerek czy zastoinowa niewydolność serca. Ze względu na złożoną genezę obrzęku obwodowego u osób z cukrzycą konieczna jest konsultacja z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek formy terapii go łagodzącej - w tym terapii uciskowej.W zmniejszeniu obrzęku obwodowego pomocne są m.in. podkolanówki uciskowe. Ich stosowanie wspomaga przepływ krwi, co w konsekwencji przekłada się na zmniejszenie obrzęku oraz poprawia ogólną kondycję nóg i stóp. Korzystny wpływ stopniowego ucisku na przepływ krwi i zmniejszanie obrzęków potwierdzony jest badaniami - większość diabetyków obserwuje mniejsze obrzęki, gdy nosi uciskowe podkolanówki czy pończochy.
Wyroby uciskowe dla diabetyków - korzyści ze stosowania
Terapia uciskowa u osób z cukrzycą, cierpiących z powodu obrzęku obwodowego, może przynieść zauważalną poprawę komfortu życia. Dlatego jeśli cierpisz z powodu dokuczliwych obrzęków kończyn dolnych, porozmawiaj ze swoim lekarzem o możliwości zastosowania kompresjoterapii w celu ich minimalizacji.Na rynku znaleźć można specjalistyczne wyroby uciskowe, dostosowane do potrzeb diabetyków. Zapewniają one:
- obniżenie ryzyka wystąpienia zakrzepicy żył głębokich,
- zmniejszenie obrzęków nóg,
- komfort noszenia - wyróżniają się one delikatnymi, niedrażniącymi szwami oraz górnym paskiem, który nie wżyna się w nogę.
Ponadto wyroby uciskowe przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczonych nóg. Ich noszenie minimalizuje również ryzyko powstawania pajączków - często tworzących się u kobiet w ciąży, w tym tych, u których zdiagnozowano cukrzycę ciążową.
Przeciwwskazania do noszenia wyrobów uciskowych przez osoby z cukrzycą
Stosowanie wyrobów uciskowych przez osoby cierpiące na cukrzycę wymaga konsultacji z lekarzem. Na podstawie badań i wywiadu zweryfikuje on, czy w Twoim przypadku kompresjoterapia jest bezpieczną formą leczenia obrzęków. Lekarz wskaże również, jaki stopień ucisku należy stosować, by osiągnąć oczekiwane rezultaty terapii.Istnieją jednak konkretne schorzenia, w przypadku których stosowanie kompresji leczniczej może być szkodliwe dla Twojego zdrowia. Wśród przeciwwskazań do noszenia pończoch czy podkolanówek uciskowych wyróżnia się m.in.:
- zaawansowaną neuropatię cukrzycową,
- zastoinową niewydolność serca,
- niewydolność tętniczą kończyn dolnych,
- ostrą i świeżą zakrzepicę żylną,
- zakażenia skóry objawiające się silnym wysiękiem.