Weronika Burkot choruje na cukrzycę typu 1 od ponad 25 lat. Jest aktywnym działaczem na rzecz społeczności diabetyków i prowadzi blog o cukrzycy Blue Sugar Cube. Pochodzi z Polski, ale obecnie żyje i mieszka w Belgii. Uczestnicząc w wielu projektach, kampaniach i programach dotyczących cukrzycy zauważyła, że nie ma inicjatywy skoncentrowanej na Unii Europejskiej. Postanowiła więc założyć grupę zrzeszającą osoby z cukrzycą typu 1, którzy pochodzą z państw członkowskich Unii Europejskiej. Chciała stworzyć przestrzeń, w której osoby te mogłyby kreować pomysły i rozwiązania dotyczące problemów z jakimi spotyka się społeczność diabetologiczna.
Pierwszy raz o swoim pomyśle, Type1EU, Weronika powiedziała w lutym 2020 roku na wydarzeniu #docday° (dzień społeczności online z cukrzycą) podczas ATTD 2020 (Zaawansowane technologie i leczenie cukrzycy). Zaprosiła wtedy osoby do dołączenia do zamkniętej grupy na Facebooku. Była bardzo pozytywnie zaskoczona pozytywną reakcją słuchaczy. Aktualnie akcja Type1EU zrzesza ponad 40 członków z 18 państw członkowskich UE.
Start kampanii
Kampania "Reduce Diabetes Technology Waste" ruszyła 1 czerwca w mediach społecznościowych. Na kontach wielu osób z cukrzycą na Instagramie, Twitterze i Facebooku zaczęły pojawiać się posty i zdjęcia pokazujące, jak dużo śmieci są zmuszone do produkowania osoby z cukrzycą. Jest to spowodowane m.in. nadmiernym opakowaniem tych produktów i niepotrzebnych elementów w produktach, takich jak czujniki monitorowania glukozy lub zestawy infuzyjne stosowane w leczeniu cukrzycy. Kampania ma uwrażliwić Unię Europejską i firmy diabetologiczne na ten problem.Celem kampanii jest także uświadomienie społeczności cukrzycowej problemu nadmiaru odpadów pozostawionych przez produkty, takie jak czujniki, zestawy infuzyjne, itp. oraz brak przepisów i szkoleń w zakresie recyklingu dla osób chorych na cukrzycę typu 1. Działacze chcą pokazać, ile odpadów w krótkim czasie zmuszona jest produkować tylko jedna osoba z cukrzycą typu 1. Na zdjęciach można zobaczyć ilość śmieci z 3 dni, 1 tygodnia, 2 tygodni i 1 miesiąca. Każdy może dołączyć do projektu.
Efekty?
Jednym z pozytywnych działań, jeszcze przed startem akcji, była zmiana jaką wprowadziła firma Medtronic, w połowie roku 2019, w swoich zestaw infuzyjnych do pomp insulinowych. W opakowaniu zawierającym 10 wkłuć zredukowano z 10 do 2 liczbę zatyczek na wkłucia. Było to bardzo dobre posunięcie, bo wiele z tych zatyczek nie było używanych i trafiało prosto do kosza.Czy do akcji dołączą kolejne firmy? Oby więcej takich działań!
Obserwuj Type1EU
- Instagram https://www.instagram.com/type1eu/
- Twitter https://twitter.com/Type1EU
- Facebook https://www.facebook.com/Type1EU/