Celem zaplanowanych działań jest zmniejszenie zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu cukrzycy i towarzyszących jej powikłań ze szczególnym uwzględnieniem chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawałów serca i udarów mózgu oraz prowadzenie edukacji diabetologicznej. Najważniejszą częścią programu będzie zaangażowanie lokalnych władz samorządowych, ekspertów i pacjentów w koordynację działań na rzecz diabetyków, pomoc w opisaniu lokalnej sytuacji epidemiologicznej dotyczącej cukrzycy i wypracowanie docelowego programu polityki zdrowotnej. Wdrożenie tak przygotowanej kompleksowej interwencji edukacyjno-zdrowotnej pozwoli na poprawę zdrowia mieszkańców województw objętych programem.
W ramach projektu została opracowana przez ekspertów ochrony zdrowia publikacja zawierająca programy zdrowotne, które są możliwe do inkorporowania do systemu opieki zdrowotnej w wybranych regionach kraju. Zawiera ona projekty zapobiegania rozwojowi cukrzycy i jej powikłaniom, zaopiniowane przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz praktyczny poradnik dla władz samorządowych pomocny w tworzeniu indywidualnego regionalnego programu polityki zdrowotnej w aspekcie cukrzycy dla mieszkańców województwa.
Konsultacje dotyczące projektu będą prowadzone w ośrodkach wojewódzkich do końca sierpnia 2017 r. W każdym z 5 ośrodków (Kraków, Rzeszów, Kielce, Gniezno, Puławy) zostaną zorganizowane spotkania z decydentami, aby wypracować regionalny model usługi opieki zdrowotnej, w sposób, który zapewni nieprzerwaną promocję zdrowia, profilaktykę zdrowotną, rozpoznanie i leczenie cukrzycy. Spotkania zostaną poprzedzone warsztatami dla liderów PSD i pacjentów diabetologicznych w zakresie koniecznej edukacji, kontroli choroby i jej powikłań. Wdrożenie tych programów powinno zapewnić długookresową opiekę i wsparcie chorych na cukrzycę w regionach.
Cukrzyca, jako choroba cywilizacyjna i społeczna, wymaga działań multikomponentowych i edukacyjnych. Dlatego tak ważna jest właściwa koordynacja działań w zakresie opieki diabetologicznej nad pacjentem w Polsce. W związku z tym na znaczeniu zyskuje konieczność zorganizowania systemu opieki zdrowotnej w taki sposób, aby zapewniał on chorym skuteczne leczenie przy jednoczesnej poprawie jakości życia w chorobie. |
Taką gwarancję dają programy polityki zdrowotnej w aspekcie cukrzycy prowadzone na poziomie regionalnym. Kluczowe znaczenie ma tu rozpoznanie potrzeb pacjentów diabetologicznych w danym województwie i możliwość zapewnienia optymalnego leczenia dostosowanego do ich potrzeb, połączonego z holistyczną edukacją diabetologiczną.
W związku z powyższym, z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej odbyła się w Warszawie dnia 27 czerwca konferencja prasowa pt. "Razem koordynujmy cukrzycę". Udział w dyskusji wzięli: Marek Tombarkiewicz - Podsekretarz Stanu w Ministrostwie Zdrowia, Anna Krupka - Członek Parlamentarnego Zespołu ds. Pacjentów, Posła na Sejm RP, Wojciech Wysoczański - Dyrektora Wydziału Oceny Technologii Medycznych, dr Alicja Milczarczyk - specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii, Kierownik Pododdziału Diabetologicznego Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii, dr Jerzy Gryglewicz - ekspert w zakresie ochrony zdrowia, Anna Śliwińska - Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Beata Stepanow - Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej.
Po konferencji prasowej odbyły się warsztaty dla liderów Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków z tych miast, w których pilotażowy program ma być wdrożony (dwoje liderów z 5 miast: Kraków, Rzeszów, Kielce, Gniezno, Puławy).