Wykład inauguracyjny pt. "Quo vadis cukrzyco?" wygłosiła Pani dr Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Pani prezes zwróciła uwagę na znaczący wzrost liczby zachorowań na cukrzycę i konieczność nieustannej edukacji pacjentów z cukrzycą. Bardzo ważne jest kompleksowe podejście do problemu cukrzycy i edukacja pacjenta przez cały zespół terapeutyczny. Zdaniem Pani Bożeny Janickiej edukacja bowiem jest najlepszą rzeczą, jaka może trafić się pacjentowi z cukrzycą.
Dużo miejsca poświęcono tematowi edukacji poprzez sztukę. Odbyło się krótkie przedstawienie pt. "Wywiad z cukrzycą", którego autorką jest Magdalena Baranowska. Występowali Marta Handerska i Andrzej Kozłowski, sekretarz SED. Widowisko opowiada o chorym na cukrzycę typu 2, który rozmawia z cukrzycą i zastanawia się nad swoim podejściem do życia. Następnie odbyła się premiera bajek pt. "Pszczele historie" autorstwa Magdaleny Baranowskiej. Dwie pierwsze części bajek zaprezentowane były przez Martę Handerską z Gdańska i Oliwię Choinkę z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie.
Na uczestników konferencji czekał również spektakl teatralny pt. "Z pamiętnika anioła" realizowany przez sekcję artystyczno-psychologiczną Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej. Przedstawienie poprzedził wykład Tomasza Nierychłego, który wspólnie z Beatą Stepanow opracował scenariusz i reżyserię do tego widowiska. W spektaklu wystąpili Milena Drabik, Marta Leśnik, Beata Stepanow i Tomasz Nierychły. W historii opowiedzianej w spektaklu pokazano, że problemy osobiste i zawodowe mają ogromny wpływ na przebieg przewlekłej choroby towarzyszącej pacjentowi każdego dnia. W ten sposób świętowano 5 lecie Diabeteatru. Zapowiedziano także prace nad nowym przedstawieniem.
Po przerwie kawowej Pani Barbara Mikołajec z Zespołu przy Okręgowej Radzie Pielęgniarek i Położnych z Katowic opowiadała o tym, jak zespół ds. pielęgniarstwa diabetologicznego łączy pokolenia. Odbył się także panel dyskusyjny na temat przyszłości edukacji diabetologicznej w Polsce. W dyskusji udział wzięli: Tomasz Matynia - dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra Zdrowia, Bożena Janicka - prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, Anna Śliwińska - prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i Beata Stepanow - prezes Stowarzyszenia Edukacji Pacjentów.
- "Sama edukacja jest wyzwaniem, które musi opierać się na kilku filarach. Pierwszy filar to ten rozpoznawczy, lekarski. To jest klucz do edukacji diabetologicznej w Polsce. Podstawowa opieka zdrowotna jest takim miejscem, które naturalnie może zaopatrzyć człowieka w wiedzę na temat cukrzycy. Nie w momencie, kiedy jest ona wykryta. Tylko w momencie, gdy mamy pacjenta z drugiego, trzeciego pokolenia i wiemy, że jego babcia, dziadek, jego mama, ojciec są chorzy na cukrzycę. Wtedy możemy o tej cukrzycy mówić. Nie po to, aby umiał się z nią obchodzić wtedy kiedy zachoruje, ale żeby wiedział co robić, aby na nią nie zapaść. (...)
Drugi filar to cały personel pomocniczy, który jest kluczowy. Mam na myśli pielęgniarki i dietetyków. Są oni kluczem do leczenia cukrzycy typu 2. Pielęgniarka jest idealnym kandydatem na autorytet w leczeniu cukrzycy. Ona jest w stanie wytłumaczyć pacjentowi zagrożenia i jest w stanie nauczyć go żyć z cukrzycą. (...)
Trzeci filar to rodzina. Cukrzyca zaczyna się w rodzinie. Ja się cukrzycy, jako choroby na uczyłem od swojej babci, która zachorowała na cukrzycę typu 2 w wieku lat 75. (...) Pacjent nie może być jak szklanka. Ja widzę, jak na przykład dzieci są traktowane jak szklanka, która się nie może potłuc. Cukrzyca takiego dziecka dominuje nad całym życiem tej rodziny. Nie przesadzajmy. Jest to choroba przy której można likwidować objawy, jeśli się jest odpowiednio ustawionym. Te trzy filary musimy wyedukować, aby każdy z nich miał określone zadania w tym systemie." powiedział Tomasz Matynia, dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra Zdrowia podczas I Kongresu SED.
Po uroczystej kolacji odbyła się gala "Perły Diabetologii". Po raz pierwszy Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej wręczyło wyróżnienia dla osób i instytucji, które bez poklasku realizują zadania związane z edukacją pacjentów w swoim miejscowościach. Decyzją kapituły nagrodzona została Pani Bronisława Dolińska-Garwol z Nowego Sącza oraz firma Saint-Gobain. Serdecznie gratulujemy tych wyróżnień!
Po gali odbył się pokaz mody nowopowstałej marki MUHO. Zaprezentowano stroje wieczorowe, biznesowe i na co dzień. Marka MUHO powstała z myślą o kobietach, które działają w diabetologii. Pomysłodawcy zapewniają, że ubrania MUHO są wyjątkowe, jedyne i skrojone idealnie na każdą kobietę. Niespodzianką była suknia przygotowana przez Martę Handerską stworzona z saszetek cukru!
Drugiego dnia Kongresu odbyły się warsztaty poświęcone trzem zagadnieniom: kobiecie i insulinooporności, DiabeStrefie i prawu farmaceutycznemu oraz koniowi trojańskiemu, czyli programowi edukacyjnemu skierowanemu do społeczności lokalnej "Aktywni fizycznie - godziny zdrowia" oraz raportowi "Polska w stanie przedcukrzycowym" i skutecznej komunikacji.
Portal mojacukrzyca.org sprawował patronat medialny nad I Kongresem Edukacji Diabetologicznej. Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć w galerii.
Tekst i zdjęcia: Jerzy Magiera, mojacukrzyca.org