Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Co zrobić, aby wzmocnić kręgosłup?
Klasycznym przykładem, jeśli mówimy o zdrowiu, jest to, że działamy zawsze, kiedy jest już za późno. Gdy ból jest mocny, pomóc nam może wyłącznie specjalista. Są oczywiście sprawy, na które nie mamy wpływu, jednak w przypadku pleców i kręgosłupa zwykle jest inaczej. Można, a nawet trzeba regularnie o nie dbać. Powinny o tym pamiętać szczególnie osoby wykonujące zawód wpływający na obciążenie postawy. Ale nie tylko. Prewencja jest niezwykle istotna także u osób wysokich lub obciążonych genetycznie. Bez względu na to, czym się zajmują, ich kręgosłup jest narażony tylko i wyłącznie przez wzrost czy powiązania rodzinne. Dlatego tak ważne jest budowanie gorsetu mięśniowego.
Rehabilitacja kręgosłupa nie będzie potrzebna, jeśli odpowiednio o niego zadbamy. Kwadrans dziennie powinien wystarczyć, żeby cieszyć się życiem bez bólu pleców. Ale jak osiągnąć sukces? Dobrym sposobem jest rozciąganie, które wzmacnia mięśnie, co powoduje odciążenie kręgosłupa. Wzmacniać plecy można również pompkami. No i najważniejsza sprawa, czyli właściwa postawa. Dotyczy to zarówno pozycji stojącej, jak i siedzącej. Pamiętajmy, aby zawsze czuć lekkie napięcie między łopatkami - wtedy mamy pewność, że się nie garbimy. Nie siedźmy też opuszczeni na krzesłach czy fotelach. Taka pozycja mocno obciążą odcinek lędźwiowy, który potrafi naprawdę mocno dać się we znaki, jeśli go zaniedbamy.
Więcej znajdziesz na https://wojnar.pl/oferty/7-dniowa-rehabilitacja-kregoslupa/
Rehabilitacja wkracza, kiedy jest już za późno
W momencie, gdy nasz kręgosłup jest już w nie najlepszej kondycji, należy udać się jak najszybciej do fachowca. Mowa tu o sytuacji spowodowanej zaniedbaniem, ale kłopoty pojawiają się też wskutek zdarzeń losowych. Wypadki, złamania - to wszystko może mieć wpływ na stan naszych kości. Dlatego też rehabilitacja na kręgosłup jest często jedynym sposobem na to, aby go ponownie wzmocnić. Nie można bagatelizować niepokojących symptomów. Zagłuszanie bólu tabletkami na pewno nie wyjdzie nikomu na zdrowie. Im dłużej zwlekamy, tym gorzej dla nas samych.
Rehabilitacja kręgosłupa jest przeprowadzana przez doświadczonych fizjoterapeutów. Doskonale wiedzą co zrobić, ponieważ podchodzą do każdego pacjenta indywidualnie. Nie ma przecież złotego środka, który pomoże wszystkim. Fachowcy zlecają specjalne zestawy ćwiczeń, ale też wspomagają leczenie masażami lub elektrostymulacją. Proces i długość terapii będą zależeć od tego, w jakim stanie jest nasz kręgosłup. Ważne, aby się nie zniechęcać i wytrwać w rehabilitacji tak długo, jak to będzie potrzebne.
Uszkodzenie dysku (dyskopatia) - objawy, przyczyny, leczenie