Zespół stopy cukrzycowej (ZSC) jest poważnym powikłaniem cukrzycy. Występuje u około 6-10% pacjentów z cukrzycą. Nieleczony ZSC prowadzi do nieodwracalnych zmian w kończynach dolnych, takich jak deformacje, utrata funkcji podporowych, przewlekłe i trudne do wyleczenia stany zapalne kości, zmiany martwicze i zgorzelinowe stopy. Przy braku odpowiedniej, nowoczesnej, wielodyscyplinarnej terapii prowadzi często do amputacji, a następnie do przedwczesnego zgonu chorego. Właściwa profilaktyka i wielodyscyplinarne postępowanie terapeutyczne (leczenie zachowawcze, wewnątrznaczyniowe, chirurgiczne, terapia podciśnieniowa) ZSC poprawiają zasadniczo rokowanie w tej grupie chorych z cukrzycą.
Leczenie ZSC jest kosztowne, czasochłonne i wymaga interdyscyplinarnej opieki, jednak właściwie prowadzone zwykle przynosi dobre efekty. W szeregu krajów Unii Europejskiej właściwie funkcjonujący system opieki nad chorymi na cukrzycę z ZSC pozwolił na poprawę wyników klinicznych.
W Polsce istnieje pilna potrzeba wdrożenia kompleksowych działań, mających na celu wsparcie obecnego systemu ambulatoryjnego leczenia pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej.
Zespół stopy cukrzycowej jest jednym z najgroźniejszych powikłań cukrzycy, z jego powodu w Polsce przeprowadza się ogromną liczbę amputacji kończyn dolnych. Jest szansa na długo wyczekiwany przełom w tej dziedzinie, bowiem Ministerstwo Zdrowia zaakceptowało program wsparcia leczenia zespołu stopy cukrzycowej na lata 2016-2018. Na ten cel przeznaczone zostaną prawie 4 miliony złotych - czytamy na stronie Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. |
Program ma na celu redukcję liczby amputacji, redukcję przedwczesnych zgonów oraz poprawę jakości życia pacjentów z Zespołem Stopy Cukrzycowej. Ma być realizowany poprzez wyposażenie i doposażenie gabinetów leczenia stopy cukrzycowej, organizację kursów i szkoleń dla lekarzy i pielęgniarek różnych specjalności, jak również edukacji pacjentów z zakresu problemu stopy cukrzycowej.
"Podstawowym założeniem programu jest wyposażenie i doposażenie 16 specjalistycznych gabinetów w miastach wojewódzkich, które będą pełnić funkcję referencyjną oraz 57 gabinetów, mających pełnić funkcję podstawową. Gabinety podstawowe zajmować się mają diagnostyką, profilaktyką i leczeniem lżejszych przypadków. Cięższe przypadki mają być kierowane do gabinetów referencyjnych. Podmioty lecznicze, które chcą skorzystać z programu, muszą wziąć udział w konkursie ofert. Wymagany będzie ich wkład własny w wysokości nie mniejszej niż 15% wartości zadania." - czytamy na stronie Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
Przeczytaj cały program wsparcia (PDF, ok. 20 MB)