Cukrzyca u osób starszych - typu 1 lub 2
Wyróżnia się dwa podstawowe typy cukrzycy: typu 1 - insulinozależna i typu 2 - insulinoniezależna. Czym się charakteryzują?
W przypadku cukrzycy typu 1, zostają uszkodzone komórki trzustki, które wytwarzają insulinę. Skutkiem tego, całkiem zanika proces jej produkcji. Na to schorzenie cierpią, przede wszystkim, dzieci i młode osoby. Jedyne możliwe leczenie tego rodzaju cukrzycy polega na podawaniu insuliny, co może odbywać się na dwa sposoby: za pomocą podskórnych wstrzyknięć lub poprzez używanie pompy insulinowej. Jeśli w organizmie brakuje insuliny, szczególnie po posiłku, wzrasta poziom glukozy we krwi. Poziom cukru należy stale kontrolować, za pomocą glukometru.
Czy wiesz, że... ...stężenie cukru we krwi, mierzone na czczo, nie powinno przekraczać 110 mg/dl? Z kolei tuż przed snem, wspomniana wartość powinna mieścić się w granicach 120 mg/dl. |
U osób starszych, najczęściej występuje cukrzyca typu 2. Zwykle dopada ludzi z nadwagą lub otyłością, wysokim poziomem cholesterolu, nadciśnieniem tętniczym oraz tych, którzy są mało aktywni fizycznie. W przypadku tego rodzaju choroby, podwyższony poziom cukru w organizmie nie jest spowodowany brakiem insuliny w organizmie, ale jej nieprawidłowym działaniem. To przewlekłe schorzenie, które przez wiele lat może zostać niewykryte.
Opieka nad cukrzykiem - o czym należy pamiętać?
W pracy z podopiecznym chorym na cukrzycę, należy zwrócić szczególną uwagę na odżywianie. Regularność posiłków i restrykcyjne przestrzeganie diety oraz stosowanie się do wskazań lekarza to podstawa. Żywienie osób starszych z cukrzycą powinno opierać się na bogatych w błonnik produktach pełnoziarnistych, takich jak kasza, ryż czy makaron. Dobrze jest również często sięgać po nasiona - dynię, słonecznik oraz owoce i warzywa - brokuły, marchew, szpinak, jabłka, gruszki, brzoskwinie. Równie ważne jak dieta jest dbanie o to, żeby chory był aktywny fizycznie, szczególnie jeśli cierpi na nadwagę lub otyłość.
O czym jeszcze należy pamiętać, sprawując opiekę nad cukrzykiem? Chory musi przyjmować leki o określonych godzinach, których trzeba skrupulatnie przestrzegać. W codziennej opiece nad cukrzykiem, nie wolno zapomnieć o kontrolowaniu masy ciała oraz podstawowych parametrów życiowych. Obowiązkiem opiekuna jest znajomość objawów hipo- i hiperglikemii, umiejętność ich szybkiego rozpoznawania oraz zdolność do odpowiedniej reakcji. To odpowiednio: obniżenie i podwyższenie poziomu cukru we krwi.
W przygotowywaniu do pracy z cukrzykami, pomocny może okazać się poradnik "Zrozumieć starość": https://promedica24.com.pl/opieka-nad-osobami-starszymi-poradnik/zrozumiec-starosc/, z którego można dowiedzieć się, m.in. kiedy zaczyna się starość i jakie są najważniejsze potrzeby seniora. Poradnik jest dostępny w wygodnym formacie pdf, który można ściągnąć za darmo.
Opieka nad cukrzykiem - jak rozpoznać hipo- i hiperglikemię?
Opiekunowie osób starszych, którzy znaleźli zatrudnienie dzięki Promedica24, dobrze wiedzą, jak rozpoznać i zareagować w przypadku hipo- i hiperglikemii. Jakie są objawy poszczególnych stanów? Jak należy zareagować, gdy wystąpią?
Hipoglikemia to obniżenie zawartości cukru we krwi. Można ją rozpoznać po wzmożonym uczuciu głodu, intensywnym poceniu, znużeniu oraz problemach z koncentracją. Objawom często towarzyszy ból głowy, drżenie rąk i bladość skóry. W niektórych przypadkach, może dojść do zasłabnięcia.
Do hipoglikemii najczęściej dochodzi po wzmożonym wysiłku fizycznym lub pominięciu posiłku. W takiej sytuacji, opiekun powinien podać podopiecznemu cukier pod dowolną postacią - tabletek z glukozą, kostek cukru czy np. osłodzonej wody.
Odwrotną sytuacją do hipoglikemii jest hiperglikemia, czyli podwyższenie poziomu cukru we krwi. Do najczęstszych objawów tego stanu należą: zwiększone pragnienie, suchość w ustach, senność, a także nudności. Mogą pojawić się również bóle głowy, a także śpiączka. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z objawów hiperglikemii, należy niezwłocznie powiadomić lekarza.