Stowarzyszenie przez lata swojej działalności miało ogromne zasługi w udostępnianiu chorym odpowiedniego sprzętu, koniecznego do monitorowania glukozy i podawania insuliny. Jeszcze w latach osiemdziesiątych XX wieku za sprawą stowarzyszenia opracowano model półautomatycznego wstrzykiwacza do insuliny. Po zmianach ustrojowych w Polsce, kiedy na rynek zaczęły wchodzić zachodnie firmy farmaceutyczne, stowarzyszenie odgrywało kluczową rolę w dystrybucji potrzebnego sprzętu do pacjentów oraz zabiegało o coraz lepsze rozwiązania refundacyjne. Dzięki staraniom aktywistów stowarzyszenia, leczenie cukrzycy w Polsce zaczęło w niektórych aspektach doganiać standardy zachodnie.
W połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia sytuacja chorych na cukrzycę uległa zauważalnej poprawie. Zaczęto się nawet zastanawiać, czy taka organizacja, jak Polskie Stowarzyszenie Diabetyków jest jeszcze potrzebna. Szybko okazało się, że w miejsce starych potrzeb i problemów pojawiają się nowe. Liczba pacjentów z cukrzycą stale rośnie, choroba diagnozowana jest w coraz młodszych grupach wiekowych, cały czas pojawiają się nowe leki oraz sprzęt do leczenia cukrzycy, a rozwiązania refundacyjne nie nadążają za rozwojem technologii, co powoduje wiele frustracji wśród chorych. Nieustannie konieczne jest prowadzenie edukacji, nie tylko samych pacjentów i ich opiekunów, ale też edukacji prewencyjnej, aby nie dopuścić do rozwoju cukrzycy typu 2 u osób nią zagrożonych.
Cukrzyca - epidemia XXI wieku
Dzisiejsza rzeczywistość oczywiście bardzo się różni od tej sprzed kilkudziesięciu lat, więc cele i misja Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków także się różnią, choć niektóre aspekty pozostają niezmienione. Nasza działalność statutowa na dzień dzisiejszy obejmuje zasadniczo trzy duże obszary - mówi Anna Śliwińska, prezes stowarzyszenia - bezpośrednią, szeroko pojętą pomoc osobom z cukrzycą i ich bliskim, zwłaszcza w zakresie edukacji diabetologicznej, jak również integracji środowiska oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu; zabieganie o jak najlepsze warunki leczenia cukrzycy w Polsce; szerzenie świadomości cukrzycy w społeczeństwie, z racji tego że mamy w kraju blisko 3 mln osób z cukrzycą i nawet 1 mln osób, które nie wiedzą, że chorują oraz 5 mln zagrożonych chorobą. Zdecydowanie jest co robić!Organizacja z misją podnoszenia jakości życia polskich pacjentów
Działalność Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków opiera się na pracy społecznej wolontariuszy na terenie całego kraju. To wspaniali ludzie - podkreśla prezes Anna Śliwińska - starcza im siły, zapału, chęci i determinacji, aby tworzyć i rozwijać organizację pacjentów, którzy mimo własnych problemów wyciągają pomocną dłoń do innych ludzi. Osób korzystających z tej pomocy są dziesiątki tysięcy rocznie. W skali 40 lat - miliony!Działalność wolontariuszy jest dostrzegana i doceniana w ich regionach. Wielu zostało uhonorowanych wysokimi odznaczeniami państwowymi za pracę społeczną. Wielu jest też pierwszymi osobami, do których zwracają się pacjenci w razie różnego typu kryzysów, zwłaszcza tam, gdzie dostęp do specjalistycznej opieki jest utrudniony.
Gęsta sieć prawie 350 oddziałów i kół stowarzyszenia szczelnie pokrywa całą Polskę, nie tylko większe miasta, ale także mniejsze miejscowości i niektóre wsie. To zdecydowanie wyróżnia organizację na tle jej podobnych. Choć niełatwo w dzisiejszych czasach o „zapaleńców” do pracy społecznej, cały czas powstają też nowe jednostki terenowe. Zachęcam osoby z cukrzycą i ich bliskich do dołączenia do naszego stowarzyszenia - mówi prezes Anna Śliwińska - Oferujemy różnorodne wsparcie: od edukacji diabetologicznej poprzez integrację, rehabilitację, rekreację i wsparcie grupy samopomocowej. Nikt nie musi być sam w chorobie.
Więcej na temat działalności Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków na stronie www.diabetyk.org.pl
Zapraszamy do obejrzenia i udostępniania specjalnego materiału video, który powstał z okazji 40-lecia Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków