Na ostatnim posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. cukrzycy, które odbyło się w dniu 17 lipca br. podjęto temat znaczenia edukacji i świadomości pacjentów diabetologicznych dla skuteczniejszej terapii cukrzycy. Zdaniem członków Zespołu istnieje wiele obszarów wymagających wzmocnienia działań edukacyjnych w cukrzycy. Do najważniejszych można zaliczyć:
- prawidłowe odżywianie,
- aktywność fizyczną,
- przestrzeganie zaleceń lekarskich,
- samokontrolę,
- świadomość powikłań,
- powagę hipoglikemii
- insulinoterapię.
"W związku ze zgłaszanym przez pacjentów brakiem dostępności do jednorazowych igieł do penów należy wprowadzić ich refundację. W ankiecie 77% pacjentów używających igieł wielokrotnie (90% badanych) deklaruje zmianę szkodliwych nawyków używania igieł wielokrotnie w przypadku wprowadzenia ich refundacji. Z uwagi na niebezpieczne dla zdrowia pacjentów i kosztowne dla systemu powikłania, refundacja igieł jest konieczna." - zauważa Pani Poseł Lidia Gądek. |
Parlamentarny Zespół ds. Cukrzycy apeluje jednocześnie, aby porada diabetologiczna została wyodrębniona jako oddzielne świadczenie w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. W obecnie funkcjonującym systemie diabetolodzy, lekarze POZ i pielęgniarki diabetologiczne nie mają realnych możliwości czasowych na prowadzenie edukacji diabetologicznej. Brakuje również porad stricte dietetycznych i wsparcia psychologicznego chorych.
Pełna treść listu dostępna jest tutaj (PDF).