T1D Index oraz towarzyszące mu badanie naukowe zostały opublikowane w wiodącym czasopiśmie medycznym o tematyce cukrzycy i endokrynologii, The Lancet Diabetes & Endocrinology.
Cukrzyca typu 1 jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym i jest obecnie jedną z najpowszechniej występujących chorób przewlekłych - dotyka ona prawie dziewięć milionów ludzi na świecie. Pewne czynniki, takie jak dodatni wywiad rodziny (czyli obecność cukrzycy typu 1 u krewnych), mogą zwiększyć ryzyko jej występowania, ale przyczyną cukrzycy typu 1 nie jest dieta ani styl życia. Cukrzyca typu 1 powoduje, że trzustka wytwarza bardzo mało insuliny lub nie wytwarza jej wcale - oznacza to, że organizm nie może przetwarzać pokarmu w energię, co może prowadzić do późniejszych powikłań, takich jak uszkodzenie nerek, oczu, włókien nerwowych, serca, a nawet do przedwczesnej śmierci. Obecnie nie ma sposobu na wyleczenie cukrzycy typu 1.
"Jako jeden z przedstawicieli grupy osób z cukrzycą typu 1 wiem, że wielu z nich nie ma tyle szczęścia co ja, aby mieć środki niezbędne do prowadzenia zdrowego i pełnowartościowego życia" - powiedział dr Aaron Kowalski, prezes JDRF. "Dlatego jestem niezmiernie dumny, że dzięki T1D Index dokonano znaczącego postępu w zrozumieniu ogólnoświatowego wpływu jaki ma cukrzyca typu 1. Apelujemy do decydentów i osób odpowiedzialnych za zdrowie publiczne na całym świecie o wykorzystanie tego narzędzia w celu zidentyfikowania i wdrożenia działań, które mogą zmienić trajektorię rozwoju cukrzycy typu 1."
JDRF współpracowała z kluczowymi partnerami i ekspertami z całego świata, aby opracować T1D Index. Wykorzystano wyniki ogólnoświatowej ankiety przeprowadzonej wśród ponad 500 endokrynologów oraz 400 publikacji. Wszystko po to, aby opracować wiarygodne modele danych dotyczących statusu cukrzycy typu 1 globalnie i na poziomie poszczególnych krajów.
T1D Index w unikalny sposób pokazuje skalę ludzkich trudności związanych z cukrzycą typu 1 poprzez wyróżnienie "brakujących osób", czyli liczby osób, które żyłyby jeszcze dzisiaj, gdyby nie zmarły przedwcześnie z powodu komplikacji związanych z cukrzycą typu 1, oraz "straconych lat w zdrowiu", które stanowią czas utracony z powodu złego stanu zdrowia, niepełnosprawności lub przedwczesnej śmierci z powodu cukrzycy typu 1.
Zaawansowane algorytmy T1D Index sugerują, iż w 2022 roku "brakujących osób" światowo jest ponad 3,86 miliona, a na 1 osobę, u której rozpoznanie cukrzycy typu 1 zostanie postawione w wieku 10 lat przypadają średnio 32 "stracone lata w zdrowiu".
Cukrzyca typu 1 stanowi ogromne wyzwanie pod względem społecznym, emocjonalnym i finansowym dla osób, które z nią żyją, a jej zachorowalność stale rośnie. Dzięki T1D Index zidentyfikowano cztery kluczowe obszary działań, które mogłyby zmienić obecny kierunek rozwoju cukrzycy typu 1 i jej wpływu na ludzi na całym świecie:
- Odpowiednio wczesna diagnoza: umożliwienie lepszej edukacji i szkoleń dla pracowników medycznych w celu dokładnego zdiagnozowania cukrzycy typu 1. Jeżeli od 2023 roku poprawi się wczesna wykrywalność cukrzycy typu 1, w 2040 roku będzie żyło 668 000 osób więcej.
- Insulina i paski: stworzenie pozbawionego barier dostępu do insuliny i pasków do badania poziomu glukozy we krwi. Jeżeli od 2023 r. ludność świata będzie miała dostęp do insuliny i pasków testowych, a także do szkoleń w zakresie samokontroli cukrzycy, w 2040 r. będzie żyło o 1,98 mln osób więcej.
- Pompy i systemy ciągłego monitorowania glikemii (CGM): zapewnienie każdemu choremu na cukrzycę typu 1 dostępu do technologii, która pozwala na automatyczne monitorowanie poziomu glukozy i podawanie insuliny. W 2040 roku mogłoby żyć o 673 000 osób więcej, gdyby wszyscy chorzy na cukrzycę typu 1 mieli dostęp do technologii dostępnych w 2023 roku.
- Zapobieganie i leczenie: zachęcanie do dalszych inwestycji i badań nad nowymi metodami zapobiegania, terapii i sposobów na wyleczenie cukrzycy typu 1. W 2040 roku może żyć o 890 000 osób więcej, jeśli zostanie wynalezione lekarstwo.
Ponadto T1D Index rzuca światło na ważne statystyki dotyczące skali problemów związanych z cukrzycą typu 1 na świecie, w tym:
- Od 2000 roku częstość występowania cukrzycy typu 1 wzrosła czterokrotnie szybciej niż tempo wzrostu liczby ludności na świecie.
- Przewidywana liczba osób żyjących z cukrzycą typu 1 w 2040 roku wyniesie 17,43 miliona.
- Przewidywana liczba "brakujących osób" w roku 2040 wyniesie 6,85 miliona.
Więcej informacji o T1D Index można znaleźć tutaj.