Stowarzyszenie apelowało w petycji o zniesienie granicy wiekowej i objęcie refundacją osobistych pomp insulinowych z osprzętem, systemów monitorowania glikemii CGM-RT i FGM oraz jednorazowych igieł do penów dla całej populacji diabetyków typu 1. Zdaniem przedstawicieli Stowarzyszenia jest to prozdrowotna inwestycja na przyszłość, która przyniesie pozytywne owoce, co można już zauważyć u objętych refundacją dzieci z cukrzycą typu 1.
Petycję przez Internet podpisało 18640 osób. Zachęcaliśmy do tego m.in. tutaj. Dokument zamknięty w pięciu segregatorach został złożony na ręce Premiera, Ministra Zdrowia, Marszałka Sejmu i Senatu oraz w kancelarii Prezydenta w dniu 19 wrześniu br. 28 października 2019 roku opublikowano odpowiedź.
W odpowiedzi Ministra Zdrowia na petycję czytamy m.in.:
- Nie przewiduje się rozszerzenia refundacji na ciągły monitoring glikemii
Zdaniem Prezesa AOTMiT mimo wskazywania przez niektóre organizacje możliwości osiągnięcia dodatkowych korzyści u dorosłych pacjentów, jak i u dzieci chorych na cukrzycę typu 1, obecnie nie ma dowodów naukowych na efektywność kliniczną systemu CGM w populacji innej niż populacja dzieci z cukrzycą typu 1 leczonych przy pomocy pompy insulinowej, z nieświadomością hipoglikemii. Powyższy pogląd jest zasadny nie tylko z powyżej wymienionego powodu, ale również wynika z zasad współżycia społecznego. Obiektywnie bowiem rzecz ujmując bezspornym jest, że nieświadomość glikemii występuje przede wszystkim u dzieci i młodzieży i to te grupy pacjentów są najbardziej narażone na nieprawidłowe dawkowanie leku. Świadomość choroby, konsekwencji braku odpowiedniej farmakoterapii czy dawkowania, co do zasady nie występuje natomiast u osób dorosłych. W związku z powyższym oraz mając na uwadze możliwości finansowe płatnika publicznego, populację osób uprawnionych do refundacji CGM-RT określono jako pacjenci do 26. roku życia z cukrzycą typu 1 leczeni przy pomocy pompy insulinowej, z nieświadomością hipoglikemii (brakiem objawów prodromalnych hipoglikemii z wykluczeniem hipoglikemii poalkoholowej).
- Nie wyklucza się w przyszłości rozszerzenia refundacji na flash glucose monitoring (FreeStyle Libre)
W tym miejscu należy zaznaczyć, że proponowane rozwiązania nie muszą oznaczać zakończenia procesu refundacji systemu FGM i nie należy uznawać ich za ostateczne. Tym samym w przyszłości z pewnością będzie rozważane poszerzenie populacji uprawnionej do refundacji wyrobu, o ile pozwoli na to przede wszystkim sytuacja płatnika publicznego, a dotychczasowe doświadczenia z wykorzystaniem FGM będą uzasadniały włączenie kolejnych grup pacjentów do populacji osób uprawnionych do uzyskania zaopatrzenia w ww. wyroby medyczne.
- W kwestii refundacji igieł do penów
Należy wskazać, że objęcie refundacją jednorazowych igieł do penów może być dokonane wyłącznie na wniosek podmiotu odpowiedzialnego. Dotychczas do Ministerstwa Zdrowia nie wpłynął wniosek o objęcie refundacją dla jednorazowych igieł do penów, więc nie było możliwe uruchomienie procedury refundacyjnej. Ponadto przepisy wydane na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy 4 o refundacji nie przewidują możliwości dofinansowania przez płatnika publicznego do zakupu igieł.
- Refundacja pomp insulinowych dla osób po 26 roku życia
W odniesieniu do leczenia insuliną z zastosowaniem pompy insulinowej pacjentów powyżej 26 r. ż. uprzejmie informujemy, że zwrócono się do ekspertów z wnioskiem o wskazanie propozycji zmian w zakresie przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 357, z późn. zm.), zwanego dalej "rozporządzeniem w sprawie świadczeń gwarantowanych", dotyczących świadczenia "Leczenie insuliną zastosowaniem pompy insulinowej: Założenie pompy insulinowej", poprzez zmianę populacji uprawnionej do świadczenia określonego w rozporządzeniu w sprawie świadczeń gwarantowanych. Obecnie trwają prace analityczne mające na celu weryfikację przesłanych materiałów oraz ewentualną zmianę brzmienia wskazanego wyżej opisu świadczenia gwarantowanego.
Należy zaznaczyć, że ewentualna zmiana zależy od oceny względem kryteriów zawartych w art. 31a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz.1373, 1394) oraz od rekomendacji Prezesa AOTMiT i Stanowiska Rady Przejrzystości, a także możliwości sfinansowania zmiany świadczenia przez płatnika publicznego.
Pełna treść petycji w sprawie refundacji pomocy medycznych dla wszystkich diabetyków typu 1 bez podziałów wiekowych (PDF).
Pełna treść odpowiedzi Macieja Miłkowskiego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia dostępna jest do pobrania tutaj (PDF).