Dostęp do innowacji w cukrzycy jest coraz lepszy - w ostatnich miesiącach wiele nowych grup chorych zyskało dostęp do nowoczesnego monitorowania i leczenia. To ważne, bo cukrzyca jest wielkim wyzwaniem medycznym i społecznym - dotyka coraz młodszych osób, coraz częściej jest to problem kobiet w ciąży. Dlatego działania, które mogą podnieść jakość i skuteczność opieki nad kobietą w ciąży zagrożonej cukrzycą ciążową, są bardzo ważne.
I właśnie mając na uwadze dobro tych kobiet eksperci medyczni z prof. Krzysztofem Czajkowskim, konsultantem krajowym w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz prof. Krzysztofem Strojkiem, konsultantem krajowym w dziedzinie diabetologii na czele, złożyli do Ministerstwa Zdrowia wniosek o refundacje nowoczesnego monitorowania glikemii dla kobiet z cukrzycą ciążową nie przyjmujących insuliny (od stycznia systemy są refundowane dla kobiet w okresie ciąży i połogu z cukrzycą wymagające insulinoterapii).
Liczymy, że objęcie refundacją tej grupy będzie możliwe, bo wyniki polskiego randomizowanego badania, które opublikowane zostało w lutym 2023 na międzynarodowym kongresie diabetologicznym ATTD, wskazują, że w grupie kobiet stosujących nowoczesny system monitorowania glikemii nastąpiła znamienna redukcja odsetka płodów, u których wystąpiła makrosomia. Przełożyć się to może w praktyce na zmniejszenie liczby cięć cesarskich, a w przyszłości redukcję występowania otyłości oraz cukrzycy typu II.
Cukrzyca ciążowa to coraz częściej pojawiający się problem zdrowotny wśród przyszłych mam. O tym, jaka jest skala problemu i dlaczego warto dbać o właściwy poziom glikemii w ciąży, w rozmowie z prof. dr hab. n. med. Krzysztofem Czajkowskim, kierownikiem II Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, krajowym konsultantem w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Czytaj całość na cowzdrowiu.pl
Będziemy Was informować o dalszych krokach procesu!
Obraz autorstwa senivpetro na Freepik