Jakimi właściwościami charakteryzuje się miód?
Miód uważany jest za bogate źródło substancji odżywczych, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie oraz budują odporność organizmu. Co możemy więc znaleźć w składzie tego produktu od pszczół? Przede wszystkim są to mikroelementy oraz witaminy. Wśród nich wymienia się: potas, fosfor, wapń, żelazo, chlor, magnez, mangan, witaminę A, witaminy z grupy B oraz witaminę C.Warto jednak wiedzieć, że zawartość składników odżywczych uzależniona jest od danego rodzaju miodu. W temperaturze powyżej 50 stopni Celsjusza traci on natomiast drogocenne właściwości prozdrowotne.
Miód wykazuje właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne, przeciwwirusowe. Dzięki temu wpływa na nasze zdrowie:
- wzmacnia wydolność mięśnia sercowego,
- hamuje procesy miażdżycowe,
- wzmacnia organizm,
- pomaga w bezsenności,
- wpływa na regenerację mózgu,
- poprawia przemianę materii,
- obniża ciśnienie tętnicze krwi,
- przyspiesza gojenie się ran,
- działa rozkurczowo.
Miód a cukrzyca - czy diabetycy mogą stosować miód?
Miód w 80% składa się z cukrów - z fruktozy oraz z glukozy. Dodatkowo jest produktem wysokokalorycznym - w jednej łyżeczce miodu znajduje się około 40 kalorii. Pojawia się więc pytanie - czy może być on spożywany przez diabetyków? Przyjrzyjmy się najpierw indeksowi glikemicznemu.Współcześnie możemy wyróżnić wiele rodzajów miodu, które, jak wiemy, różnią się składem oraz właściwościami prozdrowotnymi. Wartość indeksu glikemicznego również ulega zmianom w zależności od gatunku produktu od pszczół. Przyjmuje się, że indeks glikemiczny miodu jest średni lub wysoki.
Najniższą wartością indeksu glikemicznego cechuje się miód akacjowy - IG = 32, a najwyższa wartość dotyczy zazwyczaj miodów wielokwiatowych - wartość indeksu wynosi się ok. 80. Jeżeli naturalnym miodem chcemy posłodzić kawę lub herbatę, to musimy wiedzieć, że doprowadzenie go do formy płynnej, dodatkowo zwiększy wartość indeksu glikemicznego.
Już na samej podstawie wysokich wartości indeksu glikemicznego możemy dojść do wniosku, że nie powinien być on stosowany przez diabetyków. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (2021) chorzy na cukrzycę powinni ograniczyć spożywanie węglowodanów prostych do minimum. Wśród nich wymienia się: cukier, słodycze, miód, soki oraz napoje owocowe.
Co więcej, według zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (2021), nie powinno się przekraczać dziennego spożycia fruktozy, które wynosi 50 gramów.
W 100 gramach miodu możemy znaleźć około 40 gramów fruktozy. Nie oznacza to natomiast, że diabetycy mogą bezkarnie zajadać się taką ilością miodu, ponieważ fruktoza zawarta jest również w innych pokarmach.
Wróćmy więc do najważniejszego pytania - czy chory na cukrzycę może włączyć miód do swojej diety? Zgodnie z wartościami indeksu glikemicznego oraz ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego miód w jadłospisie diabetyków powinien zostać ograniczony do minimum. W przypadku niewyrównanej cukrzycy negatywny wpływ na organizm mogą wykazywać nawet dwie łyżeczki miodu. Najlepszym rozwiązaniem jest więc przestrzeganie zasad odpowiednio zbilansowanej diety, w której źródłem węglowodanów nie będzie miód, a łatwo przyswajalne i naturalne produkty takie jak warzywa i niektóre owoce.