W sierpniowym numerze DIABETYKA m.in. artykuł o tym, jak prawidłowo łączyć jedzenie z lekami doustnymi z różnych grup leków przeciwcukrzycowych, a są tu pewne różnice i określone zasady. Będąc w temacie odżywiania, polecamy też artykuł o buraku czerwonym, który, zawierając niezwykle cenny składnik - betaninę, ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie w wielu jego aspektach.
Śledząc różne trendy, zajęliśmy się bardzo ciekawym tematem ograniczania liczby kosmetyków w codziennej pielęgnacji, co jak się okazuje, pozytywnie wpływa na skórę. A wiadomo, jak ważna jest dbałość o skórę, szczególnie przy cukrzycy, bo właściwa jej pielęgnacja pomaga uniknąć rozwoju "stopy cukrzycowej". O zasadach jej profilaktyki, produktach leczniczych i pielęgnacyjnych, stosowanych przy różnego typu nieprawidłowościach na skórze stóp, także znajdziecie artykuł w ósemce. Zachęcamy do lektury.
POCZYTALNIA
4 Kolejne czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19
Poród przedwczesny u kobiet z cukrzycą - najnowsze badania
Zaburzenia rytmu serca przy nowotworach
Papierosy a ryzyko chorób sercowo-naczyniowych
5 Dapagliflozyna a skłonność do zatorów i zakrzepów
DIABETYK POLECA
6 Tabele wymienników węglowodanowych (cz. 2)
8 Jedzenie a leki doustne
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
12 ABC neuropatii (cz. 9) - Zespół stopy cukrzycowej (2)
16 Zmiany w małych naczyniach
POD LUPĄ
19 Kontrola cukrzycy a wysiłek fizyczny
22 Stłuszczenie wątroby
LEKARZ ODPOWIADA
25 Czy to już czas na insulinę?
ZDROWO ŻYWIENIOWO
28 Warzywno-owocowy czas
31 Czerwony jak burak
34 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
36 Nowości w onkologii. Kongres American Society of Clinical Oncology 2021
ZADBAJ O SIEBIE
38 Skinminimalizm - nowy trend w pielęgnacji skóry
BLIŻEJ NATURY
42 Niezłe ziółko... Babka lancetowata
- DIABETYK POLECA
Jedzenie a leki doustne
- Od momentu zastosowania medycznej insuliny, a potem powstania leków doustnych wiele się zmieniło w terapii cukrzycy. Dieta wciąż jest istotną częścią leczenia, ale nie musi już być tak drakońska. Najbardziej polecanymi systemami odżywiania się przy cukrzycy są diety śródziemnomorska, fleksitariańska i DASH.
Farmakologiczne obniżanie hiperglikemii odbywa się przez ingerencję w dwa znane patomechanizmy cukrzycy typu 2, to znaczy w insulinooporność i upośledzone wydzielanie insuliny.
Jak mówią zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego "leczenie cukrzycy typu 2 musi być progresywne i dostosowane etapami do postępującego charakteru schorzenia. Jeżeli stosowana na danym etapie terapia przestaje być skuteczna, tzn. nie jest osiągana docelowa dla danego pacjenta wartość hemoglobiny glikowanej HbA1c, należy przejść po 3-6 miesiącach do kolejnego etapu".
Na każdym z tym etapów zaleca się stosowanie odpowiedniej diety, dostosowanej do specyfiki działania określonych leków, zleconych w terapii.
- ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
ABC neuropatii (cz. 9) - Zespół stopy cukrzycowej (2)
- Aby zapobiec powstaniu uszkodzeń skóry, grożących zakażeniem, należy regularnie i dokładnie oglądać swoje stopy. Osoby z cukrzycą muszą być szczególnie wyczulone na pojawienie się modzeli, deformacji, szczelin, zaczerwienia, przesuszeń, pęknięć skóry czy objawów infekcji w przestrzeniach międzypalcowych oraz wokół paznokci. W przypadku stopy neuropatycznej, owrzodzenia najczęściej zlokalizowane są w okolicy przodostopia, natomiast stopę niedokrwienną charakteryzuje występowanie ran w szczytach palców oraz brzegu stopy. Wytworzone już w wyniku nacisku modzele należy na bieżąco usuwać u chirurga, aby zapobiec ich przeobrażeniu w czynne owrzodzenia. Przynajmniej raz w roku powinno być przeprowadzone badanie czucia w obrębie stopy.
Diabetyk z towarzyszącą hipercholesterolemią lub już zdiagnozowaną miażdżycą powinien systematycznie kontrolować stan swoich naczyń krwionośnych, wykonywać lipidogram, a także bezwzględnie rzucić palenie i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie nadciśnienia tętniczego.
- POD LUPĄ
Kontrola cukrzycy a wysiłek fizyczny
- Lęk przed niskim poziomem glukozy we krwi (hipoglikemią) jest najczęstszym powodem, dla którego osoby z cukrzycą unikają aktywności fizycznej i nie stosują tego bardzo skutecznego elementu terapii.
Skala niechęci do wysiłku fizycznego jest ogromna. Ponad połowa osób z cukrzycą typu 1 jest nieaktywna. Mniej niż jedna na pięć osób z "jedynką" ćwiczy więcej niż dwa razy w tygodniu. Około czterech na pięciu pacjentów z cukrzycą typu 2 nie wypełnia zaleceń dotyczących aktywności fizycznej.
Systematyczne stosowanie wysiłku fizycznego daje wiele korzyści, zarówno u osób leczonych wyłącznie lekami doustnymi, jak i stosujących insulinę. Szczególnie w tym drugim przypadku, istotne jest częstsze kontrolowanie glikemii i odpowiednie dostosowywanie ćwiczeń do jej wyników. Jeśli będziemy wiedzieć, jak reagować na różne glikemie i jak korygować dawki insuliny przy wysiłku fizycznym, unikniemy niedocukrzeń.
- ZDROWO ŻYWIENIOWO
Czerwony jak burak
- Korzeń oraz liście buraka ćwikłowego zawierają całą gamę związków, które pozytywnie wpływają na zdrowie. Najcenniejsza jest betaina - aminokwas, pochodna glicyny, która wpływa znacząco na naszą przemianę materii. Poza tym w burakach występują: czerwone barwniki z grupy betacyjanin, żółte betaksantyny, alantoina, inne wolne aminokwasy, alkaloidy, cukry, kwasy organiczne, flawonoidy, polifenole, saponiny, ślady olejku, witaminy B1, B2 i C, karoteny i sporo soli mineralnych, m.in. potas, sód, fosfor, magnez, wapń, żelazo, miedź, cynk, mangan i krzem. Zawiera też nieorganiczne azotany (NO3), których pochodna - tlenek azotu (NO) wpływa na funkcjonowanie układu krążenia.
Betanina w organizmie redukuje m.in. poziom szkodliwego aminokwasu homocysteiny, której zbyt wysokie stężenie może prowadzić do zmian miażdżycowych i problemów z układem sercowo-naczyniowym. Betaina wraz z betaniną zmniejszają kruchość naczyń krwionośnych, nieznacznie obniżają ciśnienie krwi i regulują stężenie cholesterolu.
- ZADBAJ O SIEBIE
Skinminimalizm - nowy trend w pielęgnacji skóry
- Skinminimalizm nie polega na rezygnacji ze wszystkich pielęgnacyjnych i kolorowych kosmetyków, ale na stosowaniu ich w odpowiedniej ilości. Rynek oferuje coraz to nowe kremy, boostery, sera nawilżające, peelingi, kwasy czy olejki do twarzy. Zdaniem kosmetologów, stosowanie zbyt wielu kosmetyków, częste zmiany kremów i wypróbowywanie co rusz nowych formuł, nadmiar lub nieprawidłowe nakładanie warstw czy łączenie zbyt wielu składników aktywnych zbyt mocno stymuluje, uwrażliwia i przytłacza skórę, która traci swoją naturalną barierę ochronną. Prowadzić to może do problemów skórnych, takich jak na przykład przebarwienia, przesuszenie lub przetłuszczenie skóry, a nawet pryszczyca. Dlaczego? Bo skóra po prostu nie lubi nadmiaru. Podstawą skinminimalizmu jest wykorzystanie mocy kosmetyków wielozadaniowych i bardziej ekologiczna pielęgnacja, związana z używaniem mniejszej liczby produktów.