W grudniowym numerze DiABEtyKA wywiad z Damianem Kordasem, zwycięzcą IV polskiej edycji programu MasterChef, a także artykuł poświęcony nowej normie ISO 15197:2013. Przeczytacie o obrazie cukrzycy w łowach i o tym, jak sprawić, aby święta były smaczne i zdrowe. Ciekawy temat o roli rodziny w leczeniu cukrzycy typu 1. Zapraszamy do lektury!
Drodzy Czytelnicy,
Życzymy Wam pięknych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, zaś w Nowym Roku mnóstwo pomyślności i zdrowia. Niech 2017 będzie lepszy od roku mijającego, pełen sukcesów we wszystkich ważnych dla Was sferach życia.
Redakcja "Diabetyka"
SAMI O SOBIE
2 Kocham gotować
POCZYTALNIA
4 Przygody Psinki Inki (52)
Dieta śródziemnomorska korzystna przy cukrzycy
Co pić do posiłków?
6 Owoce morwy pomocne przy odchudzaniu?
Zmienność ciśnienia krwi a ryzyko otępienia
Nowoczesne stenty u diabetyków
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
7 Światowy Dzień Cukrzycy w Radomiu
8 Cukrzyca: skierujmy na nią oczy i serce
DIABETYK POLECA
12 Kieszonkowe laboratorium
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
16 Zagrożenia w odchudzaniu przy cukrzycy typu 2
18 Obraz cukrzycy w słowach
POD LUPĄ
22 Plusy i minusy telemedycyny
ABC INSULINOTERAPII
24 Lęk przed hipoglikemią
LEKARZ ODPOWIADA
26 Arytmia i migotanie przedsionków
ZDROWO ŻYWIENIOWO
28 Smacznie, zdrowo, bożonarodzeniowo
32 Awokado od kuchni
36 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
39 Rola rodziny w leczeniu cukrzycy typu 1
42 Współczesna rehabilitacja
45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka
- SAMI O SOBIE
Kocham gotować
- Wywiad z Damianem Kordasem, zwycięzcą IV polskiej edycji programu MasterChef - młodym kucharzem, który z ogromną pasją i pełnym zaangażowaniem komponuje różne potrawy i przepisy - o tym, jak z cukrzycą spełnia się marzenia.
Sporo diabetyków ukrywa swoją chorobę. Ty nie miałeś z tym problemu. Przyznałeś się do cukrzycy na wizji.
Nigdy się tego nie wstydziłem, ponieważ uważam, że nie ma czego. Coraz więcej ludzi choruje na cukrzycę - w Polsce to ponad 2 miliony osób. Publiczne mówienie o chorobie to duże ułatwienie i ulga dla ludzi, którzy sami na co dzień się z nią zmagają. Udowadniam im, że z cukrzycą można wszystko. Kolejnym powodem, dla którego trzeba mówić o cukrzycy, to powiększanie wiedzy ludzi na temat tej choroby, tak aby każdy był w stanie pomoc osobie z cukrzycą, gdy coś się zacznie dziać.
- DIABETYK POLECA
Kieszonkowe laboratorium
- Aby zapewnić pacjentom większe bezpieczeństwo, w 2013 roku Unia Europejska zmieniła standard z 2003 r., wprowadzając ISO 15197:2013. Zaczął on obowiązywać od maja 2016 roku, a glukometry, które nie spełniają nowych wymogów, powinny zostać wycofane. Nowy standard rożni się od poprzedniego założonym poziomem glukozy we krwi i akceptowalnym błędem obciążonym z wartości referencyjnej dla założonych wysokich wartości glikemii. Tym samym można założyć, że glukometry spełniające stary standard ISO 15197:2003 uznaje się za mniej dokładne niż te z ISO 15197:2013. Jako że obowiązek produkcji glukometrów z nowym standardem wszedł w życie dopiero niedawno, prawdopodobnie większość polskich diabetyków nadal posługuje się glukometrami spełniającymi dawne normy - co łatwo sprawdzić, odczytując z urządzenia numer ISO. W tej sytuacji warto pomyśleć o ich wymianie, szczególnie że powinna ona odbywać się w aptekach bezpłatnie.
- ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Obraz cukrzycy w słowach
- Duże znaczenie dla postrzegania tematyki związanej z cukrzycą ma określanie osób z tą chorobą jako "cukrzyków", "diabetyków" lub "chorych na cukrzycę". Oczywiście użycie tych określeń zależy od kontekstu: tytuł czasopisma, "Diabetyk" określa osoby, do których pismo ma być kierowane i jest to zrozumiałe (nazwa "Osoba z cukrzycą" dla czasopisma brzmiałaby komicznie). Zdarza się, że same osoby z cukrzycą z chęcią używają tego określenia, szczególnie gdy chcą określić swoją przynależność grupową. Jeśli jednak takim słowem określają nas inni, brzmi to wykluczająco. O osobach zdrowych nie mówi się "zdrowy Tomek", tylko "Tomek", a o osobach z cukrzycą mówimy "Julek, ten cukrzyk". To prowadzi do kategoryzacji, umieszcza w obszarze naznaczonych cukrzycą, chorych. A przecież przede wszystkim jesteśmy ludźmi - pracownikami, uczniami, rodzicami, dziećmi - i jesteśmy nimi mimo choroby. Cukrzyca to tylko dodatek, a nie coś, co ma być naszą cechą rozpoznawczą.
- ZDROWO ŻYWIENIOWO
Smacznie, zdrowo, bożonarodzeniowo
- W wielu przypadkach zestaw ulubionych świątecznych potraw mamy bardzo podobny, wręcz schematyczny, zatem wystarczy jedynie, kontrolując ilość poszczególnych potraw na talerzu, skrupulatnie notować wartości ze wskazań glukometru i archiwizować je. Oczywiście to wymaga pewnej dyscypliny i konsekwencji w działaniu, ale dzięki temu nasze kolejne święta nie będą już składały się z licznych niewiadomych dotyczących glikemii i od razu przy stole zrobi się przyjemniej i mniej nerwowo. Niemal już słyszę argumenty: "A kto ma w czasie świąt do tego głowę? Rozumiem, że w ferworze przygotowań, a potem świątecznej celebry może się dużo dziać, ale z zawodowego obowiązku przypominam, że cukrzyca jest z nami cały czas. Dobrze byłoby, gdybyśmy zawsze starali się dbać o prawidłowe glikemie. To nie musi oznaczać ascezy, a wręcz przeciwnie, okres świąteczny nie jest czasem na stosowanie radykalnych rozwiązań, także w kwestii diety. Natomiast bardzo istotna kwestia to znajomość składu potraw potrzebna do oszacowania wpływu posiłku na glikemię. Ponadto, znając stężenie glukozy we krwi, możemy na bieżąco kontrolować sytuację i wdrażać plan naprawczy, choćby wybierając się na spacer w celu obniżenia glikemii.
- WARTO WIEDZIEĆ
Rola rodziny w leczeniu cukrzycy typu 1
- W momencie diagnozy całe dotychczasowe życie ulega zmianie. W rodzinie dochodzi do prawdziwej rewolucji, na którą większość nie jest gotowa. Dlatego już od samego początku należy poszukać wsparcia i zorganizować odpowiednią pomoc. Warto odwiedzić psychologa, edukatora diabetologicznego, zapytać o możliwość uczestniczenia w warsztatach dla diabetyków. Konsultacja ze specjalistami jest szczególnie ważna w początkowym okresie od zachorowania. To właśnie większość rodzin w tym czasie przeżywa pewnego rodzaju żałobę. Zanim dojdzie do świadomej akceptacji cukrzycy, diabetyk i jego najbliżsi prawdopodobnie będą przeżywać smutek, lęk o przyszłość, żal, złość, odrzucenie choroby. Istotną wskazówką dla rodzin diabetyków jest to, by nigdy nie zostawiali chorego samemu sobie. Razem łatwiej przeżyć ten trudny czas.
Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl