Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Zobacz nagranie 5. Wirtualnej Konferencji mojacukrzyca.org

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Dłuższe życie z Cukrzycą

Masz cukrzycę? Chroń nerki!

źródło: info. własne, dodano: 16 marca 2024 r.


Dłuższe życie z cukrzycą

Przewlekła choroba nerek (PChN) dotyka około 850 milionów osób na całym świecie, co stanowi ponad 10% populacji. Ten stan wynika z postępującego uszkodzenia nerek, które uniemożliwia im prawidłowe funkcjonowanie. Ponieważ choroba ta często przebiega bezobjawowo aż do późnych stadiów, wielu chorych pozostaje nierozpoznanych, co skutkuje przedwczesnymi zgonami z powodu PChN i jej powikłań.

Corocznie, w drugi czwartek marca, z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego oraz Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek, obchodzony jest Światowy Dzień Nerek. Wydarzenia organizowane w tym dniu mają na celu podniesienie świadomości o znaczeniu nerek w funkcjonowaniu organizmu oraz edukację na temat zapobiegania chorobom nerek.

Cukrzyca a zdrowie nerek

Wysoki poziom glukozy we krwi u osób z cukrzycą może negatywnie wpływać na różne narządy w organizmie, zwiększając ryzyko wystąpienia dodatkowych chorób. Jednym z nich jest przewlekła choroba nerek (PChN), która obejmuje zarówno zmiany morfologiczne, jak i funkcjonalne w nerkach. Choroba ta może przez długi czas przebiegać bezobjawowo, a do jej rozwoju przyczynia się nefropatia cukrzycowa, czyli uszkodzenie nerek wywołane przez wysoki poziom glukozy we krwi.

Wczesna interwencja

W wielu przypadkach do zdiagnozowania choroby nerek wystarczają proste badania krwi i moczu. Osoby z cukrzycą lub nadciśnieniem powinny regularnie monitorować stan swoich nerek poprzez wykonywanie takich badań jak GFR (filtracja kłębuszkowa) i ACR (stężenie albumin w moczu). Te wskaźniki pozwalają na ocenę funkcji nerek. Wczesne wykrycie potencjalnych powikłań pozwala na szybsze wdrożenie leczenia i może pomóc w ograniczeniu poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Obejrzyj spot



Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~boi  IP: 95.49.134.xxx(2024-03-19 12:43:15)
Ciekawe, że współczesna "medycyna" mówi tylko jak badać, a nie mówi jak WYLECZYĆ.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Dłuższe życie z Cukrzycą: Masz cukrzycę? Chroń nerki!
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 20 listopada 2024 r.

Zadaj pytanie on-line